Skip to main content

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, Amerika’nın şirkete uyguladığı yaptırımlar ve şirketin geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Çin merkezli Huawei’ye yönelik  ticari kısıtlamaları ve kara listeye alması sonrası firma tarafından mali kayıp açıklaması geldi.

Huawei kurucusu Ren Zhengfei yaptığı  açıklamada, önümüzdeki iki yılda gelirlerinde 30 milyar dolarlık bir düşüş beklediklerini belirtti. Huawei’nin gelirlerinin önümüzdeki iki yıl boyunca 100 milyar dolar civarında seyredeceğini kaydeden Zhengfei, ayrıca Çin dışına gerçekleştirdiği akıllı telefon tarafındaki sevkiyatlarının ise yüzde 40 düşeceğini söylüyor. Bu durumun geçici olduğunu ifade eden Zhengfei, 2021 yılında şirketin yıllık gelirinin yeniden 100 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını kaydetti.

Amerika’nın söz konusu yasağı alırkenki en büyük iddialarından biri Amerika’yı tehdit edecek unsurların varlığıydı. Huawei ise bu iddiaları tamamen reddediyor. Huawei kurucusu, yakaladıkları büyüme hızına da yeniden kavuşacaklarını kaydederken, Huawei’nin olası zararını önlemek için kapasite ve maliyeti azaltacaklarını ancak ABD’nin kısıtlama çabalarının kendilerini durdurmayacağını belirtti.

Zhengfei, ABD’nin şirketini kara listeye alması ile ilgili olarak ise “Bu süreçte her iki tarafın da acı çekeceğini düşünüyorum. Kimse kazanmayacak” ifadelerini kullandı.

Görsel kaynak: Huawei