Skip to main content

Avrupa Birliği Komisyonu’nun, bugün düzenleyeceği basın toplantısı ile Google’a Android işletim sisteminin piyasada haksız hakimiyet kurması nedeniyle 5 milyar dolar ceza kesmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği Komisyonu‘nun, rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasında bulunduğu Google için 4.3 milyar Euro (5 milyar dolar) ceza kesmesi bekleniyor. 5 milyar dolarlık ceza, Brüksel’de bugün düzenlenecek bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak. Avrupa Komisyonu’nun cezası, Google’ın mobil cihazlardaki stratejisiyle, haksız bir şekilde aramalardaki hakimiyetini güçlendirdiği iddiaları konusunda üç yıl süren bir araştırmadan sonra verildi.

AB Komisyonu, geçtiğimiz yıl Google‘ı arama sonuçlarında manipülasyon yaptığı gerekçesiyle 2,8 milyar dolar ceza kesilmesine karar vermişti. Ancak şirket, kararı temyiz etmişti. Vestager’ın Google’a kesilecek ceza ile ilgili duyurusunun, akıllı telefon üreticileri ve telekomünikasyon sağlayıcılarıyla yapılan sözleşmeli anlaşmalarda rekabete aykırı uygulamaları durdurma emrini içermesi bekleniyor.

Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle;

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.”