POPÜLER

Burcu Şahin | 27.03.2017 - 10:49

4 yaşındaki çocuk Siri ile annesinin hayatını kurtardı

Apple'ın akıllı asistanı Siri gündemde kalmaya devam ediyor. Son yaşanan olayda 4 yaşındaki çocuk Siri'yi kullanarak annesinin hayatını kurtardı.

Apple’ın dijital asistanı Siri genelde eğlenme amaçlı kullanılıyor olsa da doğru sorular sorulduğunda temelde hayatımızı kolaylaştırma amacı taşıyor. Siri’ye verdiğimiz komutlarla yol tarifi, internet araştırmaları, not kaydettirme ve daha pek çok komut vererek ekrana dokunmadan pek çok işimizi halledebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Siri’yi gereksiz kullanarak acil numaraları arattıranlar için cezai işlem uygulanacağı açıklanmışken, bu özellikle annesinin hayatını kurtaran 4 yaşındaki çocuk gündem oldu.

Croydon İngiltere’de yaşayan Roman, annesinin hareketsiz yattığını görünce, iPhone’u buldu ve annesinin elini kullanarak önce TouchID‘yi açtı ve Siri‘ye sesli komut vererek acil servisi çağırdı. 15 dakikadan kısa bir sürede eve gelen sağlık çalışanları, ilk yardımı yaparak annenin hayatını kurtardı.

Polis, Roman’ın acil servis ile yaptığı aramanın ses kaydını yayınladı. Kayıtta Roman, memura annesinin “öldüğünü” söyledi. Tam olarak ne olduğunu sorduğunda çocuk “annem gözlerini açmıyor ve nefes almıyor.” dedi. Çocuktan adresin alınmasıyla 15 dakika sonra eve varan sağlık görevlileri anneye ilk müdahaleyi uygulamayı yaparak hastaneye kaldırdılar.

Annesinin hayatını kurtaran Roman’ın hikayesi, ses asistanlarının önemli yönlerinden birini vurguluyor: erişilebilirlik. İngiliz polis: “Bu olay, çocuklara polisi veya acil servisi arayıp adreslerini söyleyebilmeyi öğretmenin ne kadar önemli olduğunun kanıtı” sözlerine yer verdi.