Skip to main content

ABD’de bir aile Porsche marka arabasını son günlerde kullanımı giderek yaygınlaşan bitcoin (dijital para) karşılığında sattı. Cnbce.com’un haberine göre; Güney Kıbrıs krizinin ardından küresel piyasalarda bitcoin (dijital para) kullanımı giderek…

ABD’de bir aile Porsche marka arabasını son günlerde kullanımı giderek yaygınlaşan bitcoin (dijital para) karşılığında sattı.
Cnbce.com’un haberine göre; Güney Kıbrıs krizinin ardından küresel piyasalarda bitcoin (dijital para) kullanımı giderek artıyor.ABD’nin Austin kentinde yaşayan bir aile 2007 Porsche Cayman S model araçlarını 300 dijital para karşılığında sattı.
300 dijital para vergiler hariç 39 bin dolara denk geliyor.
Kimliği açıklanmayan alıcının aileye dijital para önerdiği tahmin ediliyor.
Aile, daha sonra dijital parayı Bitpay adlı merkezde nakde çevirdi. 
Dijtal para (bitcoin) nedir?
Bitcoin olarak bilinen dijital para kavramı ilk olarak 2009 yılında adının Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden bir bilgisayar korsanı tarafından yaratıldı.
Dijital paranın sembolik değeri var. Kullanıcı sayısı ve rağbete göre değerlenebiliyor. İnternet kullanıcıları bile bu para birimine şüpheyle yaklaşıyor.
Dijital para sermaye piyasalarında olduğu gibi işlemcilerin gerçek paralarıyla belirli platformlardan satın alıp, geçerli alanlarda kullanabileceği bir yatırım şekli.
Yatırımcılar istedikleri zaman dijital paralarını gerçek paraya da dönüştürebiliyor.
Bitcoincharts.com  sitesi üzerinden dijital paranın diğer para birimleri karşısındaki değeri ölçülebiliyor.