Skip to main content

2013’ün en kötü şifrelerini berlirleyen SplashData’ya göre en kötü şifre, 123456 oldu.

Güvenliğe odaklanmış yazılımcı SplashData’nın 2013’ün en kötü şifrelerini berlirleyerek; ‘123456’yı internet üzerinde en bilinen ve en kötü şifre olarak listeledi. Geçtiğimiz yıl internet üzerindeki en kötü şifre, ‘password’ şifresiydi.

Online platformda çalınan şifrelerin veri dökümünden oluşturulan listeyi milyonlarca Adobe hesaplarının hack’lenmesi büyük ölçüde etkiledi.

Ele geçirilen Adobe şifrelerini çözmeye çalışan Stricture Consulting Group, 130 milyon kullanıcının neredeyse 2 milyon kadarı ‘123456’ şifresini kullanmış olduğunu ortaya çıkardı.

‘adobe123’ ve ‘photoshop’ şifreleri de Adobe’nin hack saldırısına uğramasıyla; SplashData’nın listesinin ilk 25’inde yer aldı.

SplashData, kullanıcılara birbirleriyle alakası olmayan harfler, numaralardan ziyade verilerini daha iyi korumaları için bir öneride bulunuyor. Şifrelerinde kullanmaya karar verdikleri kelimelerin arasında bir boşluk veya bir karakterle ayırmalarını öneriyor. Kullanıcılara “trolls_jobs_need” ve “Crave_love_I_do” örnekleri veriliyor.

Kaynak: CNET