Skip to main content

Tuck School of Business’ta Profesör Sydney Finkelstein, geçen yılın en kötü CEO’larını listeledi ABD’de New Hampshire eyaletine bağlı Honover’da bulunan Dartmouth Koleji kampüsünü paylaşan Tuck School of Business’ta liderlik ve…
Tuck School of Business’ta Profesör Sydney Finkelstein, geçen yılın en kötü CEO’larını listeledi

ABD’de New Hampshire eyaletine bağlı Honover’da bulunan Dartmouth Koleji kampüsünü paylaşan Tuck School of Business’ta liderlik ve strateji üzerine dersler veren Profesör Finkelstein, son 3 yıldır hazırladığı ‘En Kötü CEO’lar’ listesini açıkladı. 
İşte 2012’nin en kötü 5 CEO’su:

İlk sırayı teknoloji marketleri zinciri Best Buy’ın eski patronu Brian Dunner alıyor. Listede bulunmasının nedeni ise, düşen hisse fiyatları ve şirkete 6,4 milyar dolara mal olan hisse geri satın alımı. 
İkinci sırada ise Chesapeake Energy şirketinin CEO’su Audrey McClendon yer alıyor. Kişisel hesaplarıyla şirket hesaplarını birbirine karıştıran McClendon şirketin jetini kişisel amaçları için kullanırken, ayrıca sahibi olduğu bir takımla yönettiği şirket arasında sponsorluk anlaşması imzaladı.
Listenin dördüncü sırasında Avon’un Genel Müdürü Andrea Jung yer alıyor. Nisan ayında istifa eden Jung, şirketin operasyonel problemlerini çözmekte başarılı olamadı ve güzellik bakım şirketi Coty’den sunulan 10,7 milyar dolar teklifi geri çevirdi. 2004 yılından beri şirketin piyasa değeri 21 milyar dolardan 6 milyar dolara düştü. 
Diğer bir isim de Farmville oyununu getiren mobil oyun şirketi Zynga’nın CEO’su Mark Pincus. Pincus, Zynga hisselerinin yıl içerisinde yüzde 75  değer kaybetmesi nedeniyle listede bulunuyor. 
Son sırada ise, Temmuz ayında görevinden istifa eden İspanyol bankası Bankia’nın Başkanı Rodrigo Rato yer alıyor. Aynı zamanda İspanya’nın eski maliye bakanlarından ve eski IMF Genel Müdürü olan Rato, dolandırıcılıktan soruşturma altında tutuldu. Yaşadığı büyük çöküşten sonra bankanın İspanyol hükümeti tarafından kurtarılması, Rato’nun listede neden yer aldığını açıklıyor. 
Listeye neredeyse giren diğer iki isim ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Groupon CEO’su Andrew Manson. 
Finkelstein hakkında

Finkelstein, şu ana dek ‘Neden akıllı yöneticiler başarısız olur (Why Smart Executives Fail )’, ‘Bir daha düşünün: Neden iyi liderler kötü kararlar alır (Think Again: Why Good Leaders Make Bad Decisions)’ başta olmak üzere 11 kitap yayınladı. 
3 yıldır oluşturduğu yılın en kötü CEO’ları listesinde, 2011 yılında Netflix, RIM (Research in Motion) ve HP (Hewlett – Packard) yer almıştı.