Uncategorized

DigitalAge | 05.12.2011 - 17:57

2011’de sanal dünyanın en “iyi” CEO’su Steve Jobs

Zeta Interactive isimli Amerikan pazarlama ajansı, 2011 yılı boyunca internette en çok konuşulan CEO’ları araştırdı. Listenin bir numarası, ekim ayındaki ölümünden sonra basında geniş yer alan Steve Jobs oldu. Elde edilen verilere göre, 2011 yılında Jobs’dan bir gün içinde ortalama 1.488 kere bahsedildi. Yaklaşık 200 milyon blog ve sosyal medya ağı içeriğinin tarandığı araştırmaya, yazılı […]

Zeta Interactive isimli Amerikan pazarlama ajansı, 2011 yılı boyunca internette en çok konuşulan CEO’ları araştırdı. Listenin bir numarası, ekim ayındaki ölümünden sonra basında geniş yer
alan Steve Jobs oldu. Elde edilen verilere göre, 2011 yılında Jobs’dan bir gün
içinde ortalama 1.488 kere bahsedildi.

Yaklaşık 200 milyon blog ve sosyal medya ağı içeriğinin tarandığı araştırmaya, yazılı medyada çıkan haberler dahil edilmedi. Bahsi geçen CEO’ların popülerliklerinin yanı sıra, kullanılan sıfatları da inceleyerek, içeriği “olumlu” veya “olumsuz” diye etiketlendirdi. Ajans, veri tarayıcı yazılımları ile Facebook, Twitter, Huffington Post ve The New York Times blog’larını da dahil ederek, en iyi ve kötü eleştiri alan CEO’lar listesini yayınladı.

En iyi olumlu eleştirileri alan CEO’lar listesinde Steve Jobs’dan sonra Amazon.com’un CEO’su Jeff Bezos ve Anheuser Busch Inbev CEO’su Carlos Brito yer aldı. Hakkında en çok olumsuz yorumlar alan CEO’lar listesinin başında ise Yahoo’nun eski CEO’su Carol Bartz yer aldı. Bartz’ı takip eden isim ise Research In Motion CEO’su Mike Lazaridis. Lazaridis, ekim ayında Blackberry’lerde ortaya çıkan ve birkaç gün süren iletişim arızası esnasında, olumsuz eleştirilere maruz kalmıştı.  Zeta’nın CEO’su Al DiGuido bu durumu açıklamak adına, “İletişim sektöründeyseniz ve iletişimde arıza çıkıyorsa, en üstteki adam bu durumdan sorumlu tutulacaktır” şeklinde bir gözlemde bulundu.

2011’in en çok olumlu eleştiri alan CEO’ları:

1)    Steve Jobs –  Apple Inc. 
% 92  olumlu,  %8 olumsuz
En çok kullanılan sıfatlar: ‘deha’, ‘öncü’, ‘efsane’, ‘ilham’, ve ‘ikon’

2)    Jeff Bezos-  Amazon.com
% 91 olumlu, % 9 olumsuz
En sık kullanılan sıfatlar: “yaratıcı,” “başlatıyor,” “en iyi.”
Kindle’ın giderek büyümesi ve Amazon’un sürekli büyümesi olumlu eleştirileri körüklüyor.

3)    Carlos Brito- Anheuser Busch Inbev
% 91 olumlu, % 9 olumsuz
Dünyanın en büyük bira üreticisi olan şirketin geçtiğimiz sene Stella Artois marka birasını Çin pazarına sokma girişimlerindeki artış, iyi eleştirilerin sebebi olarak gösteriliyor. 

4)    Larry Page- Google
%72 olumlu, %28 olumsuz

5)    David Novak- Yum! Brands Inc.
86% olumlu, 14% olumsuz

2011’in en olumsuz eleştiri alan CEO’ları:

1)    Carol Bartz- Yahoo (eski)
42% olumlu, 58% olumsuz
Göreve getirildiğinde Yahoo’nun başarısını yükselteceğini iddia eden Bartz, tüm çabasına rağmen 2 senenin sonunda, telefon aracılığıyla görevden alındı.

2)    Mike Lazaridis- RIM
%42 olumlu, %57 olumsuz

3)    Tim Armstrong- AOL
%48 olumlu, %52 olumsuz

4)    Dan Hesse- Sprint
50% olumlu 50% olumsuz

5)    Léo Apotheker- Hewlett Packard (eski)
% 51olumlu, %49 olumsuz
CEO olarak birinci senesini tamamlayamadan görevden alınan Apotheker, şirketi yönettiği dönemde HP’nin hisseleri 42 dolardan 22 dolara düştü.

Hakkında iyi ve kötü konuşulanlar için Türkiye’den sizin adaylarınız kimler ve neden?