GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 25.07.2022 - 19:45

176 milyon dolar değerinde bitcoin’i çöpe atan adamdan 11 milyon dolarlık kurtarma projesi

İçinde toplam değeri 176 milyon doları bulan 8 bin bitcoin bulunan hard diski çöpe atan James Howell, hard diskin bulunması için robot köpeklerden de faydalanılacak 11 milyon dolarlık bir plan yaptı.

2013 yılında, 8 bin bitcoin içeren bir hard diski çöpe atan James Howell, o hard diski bulmak için yıllardır her türlü yolu deniyor. Galler’in Newport şehrine yaşayan Howell, yaşadığı bölgeden toplanan çöplerin atıldığı çöplüğe giriş izni almak için yaklaşık on yıldır uğraşsa da henüz gerekli izni alabilmiş değil. Yetkililer, Howell’ın çöplükte arama yapmasının çevreye büyük zarar verebileceği düşüncesindeler. Fakat Howell, çöplükte arama yapma izni olmasa da yaklaşık 10 yıldır çöpe attığı hard diski bulmak için ortaya attığı fikirlerle dünya basınında yer alıyor.

Howell’ın son planı, Boston Dynamics tarafından üretilen Spot adlı robot köpekleri de içeren 11 milyon dolarlık bir çalışma. Howell, çöpte hard disk arama projesini bir iş planına çevirdiğini ve iki yatırımcı firma bulduğunu belirtiyor. Ayrıca, iki adet Spot robot köpek çalıştırmayı planlayan Howell, bu robotlardan biri şarj olurken diğerinin kullanılabileceğini; robot köpeklerin aynı zamanda güvenlik kamerası gibi görüntü aktarımı sağlayabileceklerini belirtiyor. Boston Dynamics, Spot robot köpekleri ilk defa 2020 yılının Haziran ayında 74 bin 500 dolara satışa sunmuştu.

Bitcoin’in değeri günden güne değişse de Howell’ın toplam kaybının yaklaşık 176 milyon dolar olduğu konuşuluyor.

Kaynak: A man who lost $176 million worth of bitcoin in a dump wants to use a pair of $75,000 robot dogs in his master plan to get it back – Business Insider