Skip to main content

Yeni MacBook Pro, 16 inç retina ekran ve yeni Magic Keyboard ile birlikte geliyor.

Apple’ın uzun süredir merakla beklenen 16 inç Macbook Pro‘su resmen tanıtıldı. Yeni MacBook Pro; 16 inç Retina Ekran, i 8 çekirdekli işlemciler, 64 GB’a kadar bellek, 8 GB’a kadar VRAM’e sahip yeni nesil grafik işlemcisiyle şimdiye kadar üretilen en güçlü MacBook Pro olma özelliğini taşıyor.

Yeniden tasarlanan makas tipi mekanizmaya ve 1 mm hareket mesafesine sahip yeni Magic Keyboard ile birlikte gelen 16 inç MacBook Pro, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimi iddiasını taşıyor. 16 inç MacBook Pro aynı zamanda altı hoparlörlü ses sistemi, daha uzun pil ömrü, Touch Bar, Touch ID, Force Touch trackpad ve Apple T2 Security Chip’e sahip.

Yeni Magic Keyboard
16 inç MacBook Pro’da 1 mm hareket mesafesi ve dengeli bir tuş hissi sunan geliştirilmiş makas tipi mekanizmanın yanı sıra duyarlı tuşlar için daha fazla potansiyel enerji depolayan Apple tasarımı lastik kubbeye sahip yeni bir Magic Keyboard yer alıyor. İnsani faktörlere ve tuş tasarımına odaklanan kapsamlı araştırmaları ve kullanıcı çalışmalarını temel alan 16 inç MacBook Pro, konforlu, memnun edici ve sessiz bir yazma deneyimi yaşatan bir klavyeyle geliyor. Fiziksel bir Escape tuşuna, ters döndürülmüş “T” biçiminde ok tuşlarına, Touch Bar ve Touch ID özelliklerine sahip yeni Magic Keyboard, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimini yaşatıyor.

En hızlı dört çekirdekli 15 inç MacBook Pro’ya kıyasla:

  • Müzik prodüktörleri Logic Pro X’da 2,1 kata kadar daha fazla Amp Designer eklentisi kullanarak çok büyük boyutlara sahip, çok izli projeleri kayıttan oynatabiliyor.
  • Bilim insanları ve araştırmacılar MATLAB’de 2,1 kata kadar daha hızlı dinamik sistem simülasyonlarından yararlanabiliyor.
  • Geliştiriciler Xcode’da 1,8 kata kadar daha hızlı kod derleyebiliyor.
  • Fotoğrafçılar Photoshop’ta karmaşık fotoğraf düzenlemelerini 1,7 kata kadar daha hızlı uygulayabiliyor.

16 inç MacBook Pro’da profesyonel kullanıcılara yönelik ilk 7 nm mobil ayrık GPU’lar olan yeni AMD Radeon Pro 5000M serisi grafik işlemcileri yer alıyor.

En yüksek grafik seçeneklerine sahip bir önceki nesil 8 çekirdekli 15 inç MacBook Pro’ya kıyasla:

  • DaVinci Resolve kullanan video düzenleyicileri renklendirme ayarlarını yaparken efektler için 1,8 kata kadar daha hızlı render alabilecek.
  • Oyun severler Fortnite gibi oyunları 1,6 kata kadar daha hızlı performansla daha kusursuz şekilde oynayabilecek.
  • Unity’de geliştiriciler oyun geliştirme sırasında 1,4 kat daha hızlı fly-through performansına sahip olacak.
  • MacBook Pro bütün bu performans özelliklerine güç sağlamak için 100 watt-saatlik pile sahip. Bu, Mac dizüstü bilgisayarlardaki en büyük pil olmasının yanı sıra, bir saat ek pil ömrü sunarak 11 saate kadar wireless internette gezinme veya Apple TV uygulamasında video oynatma olanağı sağlıyor.

İlk 8 TB dizüstü bilgisayar
Yeni MacBook Pro, dizüstü bilgisayarında daha da geniş depolama alanına ihtiyacı olan, çok geniş varlık kitaplıklarına ve büyük projelere sahip profesyoneller için SSD depolama alanını standart yapılandırmalarda iki katına çıkararak 512 GB ve 1 TB seçenekleriyle geliyor. Ayrıca MacBook Pro ilk kez 8 TB depolama alanıyla yapılandırılabiliyor. Bunun bir dizüstü bilgisayarda bulunan en büyük SSD olduğunu belirtelim.

Daha gerçekçi ses deneyimi
16 inç MacBook Pro’da şimdiye kadar bir dizüstü bilgisayarda bulunan en gelişmiş ses deneyiminin sunulduğunu da eklemekte fayda var. Cihazda, tamamen yeniden tasarlanmış altı hoparlörlü yüksek kaliteli bir ses sistemi bulunuyor. Yeni Apple patentli force-canceling özellikli woofer’larda ise sesi bozan ve istenmeyen titreşimleri azaltmak için karşılıklı ikili hoparlör sürücüleri kullanılıyor.

Yenilenen yüksek performanslı mikrofon dizisi, tıslamayı yüzde 40 azaltırken, geliştirilmiş sinyal-gürültü oranı sayesinde en kısık sesli ayrıntıları bile yakalayan olağanüstü net kayıtlara olanak tanıyor.

Mac Pro ve Pro Display XDR Aralık’ta satışa sunulacak
Apple bugün ayrıca profesyonel masaüstü bilgisayarı yeni Mac Pro’nun ve Apple Pro Display XDR’ın Aralık’ta piyasaya sunulacağını açıkladı. Bu noktada Mac Pro’nun maksimum 28 çekirdekli iş istasyonu sınıfı Xeon işlemcilere, devasa 1.5 TB kapasitesiyle yüksek performanslı bir bellek sistemine, sekiz adet PCIe genişletme yuvasına ve dünyanın en güçlü grafik kartıyla birlikte sunulan bir grafik mimarisine sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Pro Display XDR ise P3 geniş renk yelpazesi ve 10 bit renk derinlik, 1.600 nit maksimum parlaklık, 1.000.000:1 kontrast oranı ve süper geniş görüntüleme açısı sunan 32 inç Retina 6K ekran gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

16 inç MacBook Pro’nun fiyatı
16 inç MacBook Pro, 18.299 TL’den başlayan fiyatlarla bugünden itibaren apple.com ve Apple Store uygulamasında satışa sunulacak.