START UP

DigitalAge | 25.08.2020 - 10:40

15 İTÜ Çekirdek girişimi toplam 20 milyon TL’yi aşan yatırım aldı

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde 2020 yılının başından bu yana 15 girişim 20 milyon TL’yi aşan yatırım alma başarısını gösterdi.

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’te eğitim teknolojilerinden çevre teknolojilerine; ulaşım teknolojilerinden sağlık teknolojilerine kadar birçok farklı alanda, bu yılın ocak ayından bu yana yapılan yatırımlar toplamda 20 milyon TL’yi aştı. Böylece, İTÜ Çekirdek’te 2020 ilk 7 ayında yapılan yatırımlar; İTÜ Çekirdek’te 2019’un ilk 7 ayında yapılan yatırımları dörde katladı.

Küresel çapta etkisini gösteren salgının, bütün dünyadaki şirketleri ve girişimcileri etkilediğini söyleyen İTÜ ARI Teknokent’in Direktörü ve İTÜ Çekirdek’in Kurucusu Arzu Eryılmaz, “Ancak bu süreçte Türkiye’nin teknoloji üreten pek çok girişiminin duraksamadan ürünlerini geliştirmeye devam ettiklerini gördük. Çok çevik hareketle ürün ve hizmetini pivot eden birçok girişim de oldu. Girişimcilerin bu çabalarının boşa çıkmadığını görüyoruz” diye konuşuyor.

Yatırım alan girişimlerden detaylar:

Girişimler Yatırım Miktarı Değerleme
1 ADLEMA  – Sızdırmazlık Test Cihazı Açıklanmadı ₺6.193.398
2 BenzinLitre Açıklanmadı ₺9.000.000
3 Cyber Struggle Açıklanmadı ₺38.000.000
4 GmPly Açıklanmadı ₺7.000.000
5 Missafir Açıklanmadı ₺12.400.000
6 Heimdall ₺250.000 Açıklanmadı
7 HUBBOX ₺300.000 Açıklanmadı
8 Let’SSteps ₺100.000 Açıklanmadı
9 MeloKnows ₺208.000 Açıklanmadı
10 Menlo Music ₺1.400.000 Açıklanmadı
11 BrandFace ₺3.430.000 Açıklanmadı
12 Nanomik ₺1.800.000 Açıklanmadı
13 Stude.ai ₺700.000 Açıklanmadı
14 Syntonym ₺250.000 Açıklanmadı
15 Virasoft ₺12.240.000 Açıklanmadı
Yatırımı açıklayanların toplam yatırım tutarı ₺20.678.000
Değerlemesini açıklayanların toplam değerlemesi   ₺72.593.398

Diğer girişimler ise şöyle sıralanıyor:

 • ADLEMA: Sızıntı test sistemini optimize ederek parça verimini artırmaya yardımcı olmak için veri yönetimi ve üretim analizi yazılımıyla birlikte endüstrinin en geniş sızıntı tespit cihazı portföyünü sunuyor.
 • BenzinLitre: Tüm akaryakıt istasyonlarını güncel fiyatları, doğru lokasyonları ve tesis-içi imkanları ile listeleyerek kullanıcıların tasarruf etmesini ve karar verme sürecini akıllı hale getirmesini sağlayan aynı zamanda dinlenme tesisleri, yol yardım, sigorta teklifi gibi araç sahiplerinin farklı ihtiyaçlarına da çözüm getiren bir mobil uygulamadır.
 • GmPly: Eğitim şirketleri ve kurumsal şirketlerin eğitim departmanları için ücretsiz interaktif video eğitimleri oluşturabilmelerine imkan veren ve bu videolar üzerinden gerçek zamanlı KPI ölçümü alınabilmesine olanak veren bir SaaS e-learning platformudur.
 • Heimdall: Müşterilerinin daha önce derin yaralar aldıkları ya da daha önce karşılaşmadıkları, öngöremedikleri risklere karşı maddi ve manevi olarak koruyacak bir yazılımla onların yanında olabileceği görüntü işleme, yapay zeka ve makina öğrenmesi kullanan yüksek bir teknoloji ürünüdür. Üzerindeki onlarca kamera ve sensör bulunan bir drone ile topladığı verileri analiz eder, herhangi bir tesisin ya da herhangi bir yangının riskini ortaya koyar.
 • Hubbox: Tasarlanan IoT cihaz ve yazılım ile kolay, hızlı ve uzmanlık gerektirmeden makinelere ve istenilen noktalara güvenli olarak ve çok fazla teknik bilgi gerektirmeden erişim sağlar.
 • Let’SSteps: Değişen yaşam trendleri ile birlikte doğasından koparak hareketsizliği bir alışkanlık haline getiren bireyler için oyun dinamiklerini kullanarak sürdürülebilir davranış değişikliği kazandırmayı amaçlayan dijital spor platformudur.
 • MeloKnows: Kullanıcıların bulundukları yerden kendilerine uygun kişisel bakım ürün ve hizmetlerine inovatif yollarla ulaşmasını sağlayan bir dijital güzellik asistanıdır.
 • Menlo Music: Müzik ve eğlence odaklı mobil uygulamalar geliştiren ve yayınlamayı amaçlayan Menlo Music’in ilk yayınladığı platform Staroke adında bir sosyal şarkı söyleme platformudur. Kullanıcılar ister tek başlarına, isterlerse birlikte şarkı kayıtları oluşturabilirler. Staroke, profesyonel ses ve video efektleri ile stüdyo ortamını telefonlara taşır. Staroke, eğlenmek isteyen, keşfedilmek isteyen, müzik etrafında sosyalleşmek isteyen herkesi hedeflemektedir.
 • Nanomik: Nanomik, gıda ve tarım ürünlerini bozulmadan ilk günkü tazeliğinde tutan doğal koruyucular geliştirir.
 • Stude.ai: Öğrencinin potansiyelini keşfetmesini sağlayan ve potansiyeline ulaşmasına yardımcı olan yapay zeka destekli öğrenci asistanıdır.
 • Syntonym: Syntonym analitik metrikleri maksimum oranda koruyarak kamera görüntü verilerini GDPR uyumlu bir şekilde anonimize eder.