Skip to main content

Kaliforniya’nın Berkeley Laboratuvarı araştırmacıları en eski ses kayıt cihazlarından biri olarak bilinen 1878 yapımı 78 saniyelik folyo kaydını yeniden kullanılır duruma getirdiler. Bu kayıt, Thomas Edison’un yeni icat ettiği fonograf üzerinde…

Kaliforniya’nın Berkeley Laboratuvarı araştırmacıları en eski ses kayıt cihazlarından biri olarak bilinen 1878 yapımı 78 saniyelik folyo kaydını yeniden kullanılır duruma getirdiler. Bu kayıt, Thomas Edison’un yeni icat ettiği fonograf üzerinde yapılan ilk kayıtlardan biriydi. 
Folyo yırtılmasına önlem: 3D model
Fonograf, folyo yüzeyinde bir kalemi kullanarak sesi kaydeden küçük bir levha ile kaplı bir silindirden oluşuyor. Ancak kalem, birkaç dinlemeden sonra folyoyu yırtıyordu. Yeniden sesi oluşturmak ve insan eliyle yapılan bu eseri korumak adına araştırmacılar bu kaydı taradı ve orijinal kaydı çoğaltmada kullanılan bir 3D model oluşturdu.
Bilim ve İnovasyon Müzesi vekili John Schneiter, “Kaydedilebilir sesin tarihinde, bu kayıt hala dinlenilebilir durumda. Önemli olan bu konuda eski yıllara ne kadar gidebildiğimiz” diye konuştu. 
Enstrümantel olarak başlayan kayıt; politik yazar Thomas Mason’ın olduğu düşünülen insan sesiyle devam ediyor.