Skip to main content

Microsoft ve OpenAI, 100 milyar dolar yatırımla “Stargate” adlı bir süper bilgisayar ve dev bir veri merkezi kurmayı planlıyor.

The Information’ın haberine göre, Microsoft ve OpenAI, 100 milyar dolara kadar mal olabilecek ve 2028’de piyasaya sürülmesi planlanan “Stargate” adlı bir yapay zekâ süper bilgisayarını da içeren bir veri merkezi projesi için çalışmalara başladı.

Üretken yapay zekâ teknolojisinin hızla benimsenmesi, geleneksel veri merkezlerinden daha karmaşık görevleri yerine getirebilen yapay zekâ veri merkezlerine olan talebin hızla artmasına yol açtı.

The Information’ın haberine göre; Microsoft’un mevcut en büyük veri merkezlerinden 100 kat daha maliyetli olması beklenen projeyi finanse etmesi bekleniyor.

Haberde bahsi geçen “Stargate” adlı yapay zekâ süper bilgisayarın, şirketlerin önümüzdeki altı yıl içinde inşa etmeyi planladığı serideki en büyük bilgisayar olacağı belirtildi.

The Information, 100 milyar dolarlık geçici maliyeti Altman’la bu konuda konuşan bir kişiye ve Microsoft’un ilk maliyet tahminlerinden bazılarını inceleyen bir kişiye atfetti.

Altman ve Microsoft süper bilgisayarları beş aşamaya yaydı, Stargate ise beşinci aşama olacak. Habere göre Microsoft, OpenAI için 2026 civarında piyasaya sürülecek daha küçük, dördüncü faz bir süper bilgisayar üzerinde çalışıyor.

Haberde Microsoft ve OpenAI’ın beş aşamalı planın üçüncü aşamasının ortasında olduğu ve sonraki iki aşamanın maliyetinin önemli bir kısmının gerekli yapay zekâ çiplerinin edinilmesini içerdiği belirtildi.

Yapay zekâ çipleri genellikle yüksek fiyatlarla satılıyor. Bu alanda önde gelen şirketlerden Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang, mart ayının başlarında CNBC’ye en son “Blackwell” B200 yapay zekâ çipinin fiyatının 30 bin ilâ 40 bin dolar aralığında olacağını söylemişti. Micrsosoft da Kasım ayında kendi özel yapay zekâ çiplerini duyurmuştu.

Haberde OpenAI’ın yeni projesinin farklı tedarikçilerden gelen çiplerle çalışacak şekilde tasarlandığı belirtildi. Bir Microsoft sözcüsü Reuters’e yaptığı açıklamada, “Yapay zekâ kapasitesinin sınırlarını zorlamaya devam etmek için gereken yeni nesil altyapı yeniliklerini her zaman planlıyoruz” dedi.

Kaynak: Microsoft, OpenAI plan $100 billion data-center project, media report says – Reuters