Skip to main content

Bugün 10. yılını kutlayan Instagram, yayınladığı yeni güncelleme ile bir dizi yenilikle geliyor. Detaylar haberimizde…

Bugün itibarıyla 10. yıldönümünü kutlayan Instagram, bu önemli günü kutlamak amacıyla Twitter’da paylaştığı bir gönderi ile yeni bir güncelleme yayınladığını duyurdu.

6 Ekim 2010 tarihinden beri hayatımızın her alanına girmeyi başaran uygulama, kısa sürede popüler hale gelerek 2012 yılında Facebook tarafından satın alınmıştı. Bugün itibarıyla 10 yılı geride bıraka Instagram’ın getirdiği yeni özelliklere yakından bakalım.

Instagram ikon tasarımları

Instagram’ın yeni güncelleme ile birlikte ikonlarına kişiselleştirme özelliği getirdi. Instagram kullanıcıları artık iOS ve Android platormlarından farklı ikon seçeneklerini tercih edebilecek. Görselde de görebildiğiniz gibi Instagram, ikonları arasına ilk logosunu dahi eklemiş durumda.

Hikaye Haritası

Instagram’ın 10. yıldönümüne özel yayınladığı bir diğer özellik ise Hikayeler Haritası oldu. Yeni özellik, kullanıcıların son 3 yıl boyunca nerelerden Hikaye yayınladığını bir takvim ve bir harita üzerinde gösteriyor. Harita ve takvimin yalnızca kişilere özel olarak gösterildiğini belirtelim.

Yorum gizleme özelliği

Instagram’ın yayınladığı bir diğer özellik ise yorum gizleme. Şimdilik test aşamasında olan özellikle daha önce şikayet edilen yorumlarla benzerlik gösteren yorumların otomatik olarak gizlenmesini sağlayacak. Ancak yorumlara erişmek isteyen kullanıcılar, GizlenenYorumları Göster seçeneği üzerinden yorumları görebilecek. Twitter’ın Gizli Yanıtlar özelliğinin aksine Instagram, bu yorumları gönderi sahibinin isteği doğrultusunda değil, otomatik olarak gizleyecek.

Instagram’ın 10. yıldönümüne özel olarak yayınladığı yeni güncellemenin önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılara gelmesi bekleniyor.