Skip to main content

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün sahibi olduğu WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın teknik altyapılarını birleştirmeyi planladığı öne sürüldü.

Söz konusu projeye müdahil olan ve isimlerinin paylaşılmasını istemeyen dört kişi New York Times’a konuştu. Gazetede yer alan habere göre, popüler sosyal ağlar WhatsApp, Facebook ve Instagram ayrı uygulamalar olarak var olmaya devam edecek, ancak teknik altyapıları birleştirilecek. Böylece üç sosyal ağ bütün haline gelerek, dünyanın en büyük sosyal medya ağı oluşturulacak. Bu da milyarlarca kullanıcının bu platformlar arasında iletişime geçebileceği anlamına geliyor.

Platformların entegrasyonu ve mesajların tek bir platform üzerinde toplanmasına yönelik projenin henüz ilk aşamasında olduğunu, 2019 sonu veya 2020 başlarında tamamlanmasının amaçlandığını bildiren kaynaklara göre, Zuckerberg sistemin uçtan uca şifreleme teknolojisiyle çalışmasını istiyor. Daha önce Facebook tarafından paylaşılan bir açıklamada da; kullanıcılara “mümkün olan en iyi mesajlaşma deneyiminin” sunulmak istendiği belirtilmiş, “daha fazla mesajlaşma ürününün uçtan uca şifrelenmesi ve ağlar arası erişimin kolaylaştırılması” için çalışıldığı ifade edilmişti.

Uygulamaların altyapısının birleştirilmesiyle; kullanıcıların şirket ekosistemi içinde daha fazla etkileşime girmesinin ve rakip uygulamalarla daha az ilgilenilmesinin sağlanacağı umut ediliyor. Öte yandan, Cambridge Analytica skandalı sonrasında kullanıcılarının güvenini büyük ölçüde yitiren, gizlilik ve güvenlik sorunlarıyla boğuşan Facebook CEO’sunun bu adımının ne kadar güvenilir olduğu da merak konusu.