Skip to main content

Meta’da “verimlilik yılı” başladı. CEO Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamada 10 bin kişinin daha çıkarılacağını duyurdu.

Hatırlarsanız dün aktardığımız haberde Meta’nın 7 bin 500 kişiyi işten çıkarmasının beklendiğini belirtmiştik. İddialar dün akşam saatlerine doğru şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg’in açıklamasıyla resmiyete döküldü.

Zuckerberg yaptığı açıklamada, Meta’nın 10 bin kişiyi daha işten çıkaracağını ve henüz doldurmadığı yaklaşık 5 bin açık pozisyonunun ilanını da kapatmayı planladığını söyleyerek yeni bir işten çıkarma turunun yakın olduğuna dair son söylentileri doğruladı. Bu, Meta’nın geçen yılın sonundan bu yana iş gücünün kabaca dörtte birini fiilen işten çıkardığı veya çıkarmayı planladığı anlamına geliyor.

Meta, en son yeniden yapılanma çabalarının teknoloji departmanlarında Nisan ayında, diğer departmanlarda ise Mayıs ayında başlamasını beklediğini söyledi. Zuckerberg yaptığı açıklamada, bu değişikliklerin tamamlanmasının yıl sonuna kadar sürebileceğini belirtti. “Uluslararası ekipler için zaman çizelgelerimiz farklı olacak. Bu zor olacak ve bunun başka yolu yok” diyen Zuckerberg ayrıca şirketin, yeniden yapılanma sürecinde daha düşük öncelikli projeleri iptal edeceğini ifade etti. Son yeniden yapılanma çabalarının tamamlanmasının ardından şirketin çeşitli gruplarında işe alım dondurma sürecini kaldıracağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Meta to cut another 10,000 jobs and cancel ‘low priority projects’ – TechCrunch