Skip to main content

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri olan ZTE, ABD’nin yaptırımlarına daha fazla dayanamayarak üretimi durdurdu.

Çin’in önemli telefon üreticilerinden biri ve ikinci en büyük telekom ağı donanımı üreticisi olan ZTE, ABD’nin yaptırımları nedeniyle ana faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.Şirket çarşamba günü yayımlanan yatırımcı notunda ABD yaptırımları nedeniyle ana faaliyetlerini durdurduğunu belirtti.

ABD, ZTE’nin İran ve Kuzey Kore’ye yaptırımları delmesi nedeniyle, geçen ay Amerikan şirketlerinin ZTE’ye parça ve yazılım satışını yedi yıl süreyle yasaklamıştı. ZTE ayrıca, geçen yıl ABD’de üretilen telekom ürünlerinin İran’a gönderilmesini yasaklayan ambargoya uymayarak ABD’nin ihracat yasaklarını ihlal etmiş ve bu yüzden 900 milyon dolar ceza ödemişti.

Yasak nedeniyle ana operasyonlarını durduğunu açıklayan ZTE ve ilgili tarafların halen ABD hükümetiyle, ambargo koşullarının değiştirilmesi ve kolaylaştırılması için görüşmelere devam ettiği bilgisi de gelen haberler arasında.
ZTE yüzde 48’lik hisseyle NETAŞ’ın ana hissedarı konumunda. NETAŞ hisselerinin yüzde 15’i Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na ait.