Skip to main content

iPhone X’leri vaat ettiği tarihte pazara sunmak için çok az vakti kalan Apple’ın, Face ID teknolojisinden ödün verdiği iddia edildi.

Yeterli sayıda iPhone X‘i tatile kadar satışa sunabilmek için hummalı çalışmalarına devam eden Apple‘ın, süreci hızlandırmak için tedarikçilerine Face ID (yüz tanıma) sisteminin üretimini çabuklaştırması talimatını verdiği öne sürüldü.

Bloomberg’de bugün yayımlanan habere göre, söz verdiği tarihte yeterli sayıda iPhone X‘i piyasaya süremeyeceği düşünülen Apple, tedarikçilerine; yüz tanıma teknolojisinin hassasiyetini azaltarak, (üretimde daha az titiz davranarak) ellerini çabuk tutmalarını söyledi.

iPhone X‘in yurt dışında satışa sunulması için belirlenen tarih 3 Kasım olduğu için, Apple’ın başvurduğu bu son çarenin işe yarayıp yaramayacağı şüpheli.

Kimilerine göre, ilk talebi karşılamak için Apple’ın elinde çok az sayıda iPhone X bulunuyor. KGI Securities’den Ming-Chi Kuo’ya bakılırsa 3 Kasım’da Apple’ın elinde piyasaya sürülebilecek 2-3 milyon, tatilde ise 25-30 milyon cihaz olacak. Geçen yıl aynı dönemde Apple telefon satışları 78 milyon olmuştu.

Apple yatırımcıları, iPhone X’lerde yaşanacak olası tedarik sıkıntısının müşterileri, Samsung ve Huawei gibi rakip markalara iteceğinden endişe ediyor.