Skip to main content

ABD’de coronavirus salgınının en çok etkilediği bölgelerden olan New York’ta, evlilikler internet üzerinden yapılabilecek.

Coronavirus salgını nedeniyle iş dünyasının bir kısmının evden çalışma modeline zorunlu olarak geçmiş olduğu ülkemizde de işlerin online’a taşınması dolayısıyla kaçınılmaz oldu. Çoğumuz için bugünlerde işlerimizi, toplantılarımızı, hobilerimizi, sporumuzu zoom ve benzeri video konferans platformları üzerinden gerçekleştirmek yeni normallerimiz haline gelmiş durumda.

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber düğün mevsiminin açılmak üzere olduğu bu günlerde, coronavirus sebebiyle evlenmek üzere olan birçok çift, evlilik tarihlerini askıya almak durumunda kaldı. ABD’den ise bu konuya dijital bir çözüm geldi. Salgının en çok etkilediği bölgelerden olan New York‘ta, Vali Andrew Cuomo, evliliklerin internet üzerinden web kamera ile yapılabileceğini duyurdu. Vali Cuomo, “Artık evlenmek için bir bahane kalmadı. İsteyen vatandaşlar bunu Zoom üzerinden yapabilir” dedi.

Vali Cuomo; evlilik başvurusu, şahitlerin başvurusu ve nikah töreni başvurularının artık internet üzerinden yapılabileceği açıklamasında bulundu. Video konferansın canlı olması şartı, gelin ile damadın birbirleriyle doğrudan etkileşimde olması, nikah memuru ve şahitlerin de yer alması şartının arandığı kararda, “Önceden kaydedilmiş videolar ve önceden çekilmiş görüntüler kabul edilmeyecektir” denildi.