Skip to main content

Restoran arama uygulaması Zomato bugün, tamamı nakit olarak gerçekleşen Mekanist’in satın alımını duyurdu

Zomato, Türkiye merkezli restoran arama servisi Mekanist satın alımıyla beraber Türkiye’nin farklı kentlerinde dışarıda yeme-içme mekânı arayanların tercihi olmayı hedefliyor. Zomato, İstanbul ve Ankara’da listelediği 27 bin 500 restoranla birlikte Türkiye çapında 50 bin restorana ulaşıyor.

Zomato Kurucusu ve CEO’su Deepinder Goyal, “Mekanist, Türkiye’de restoran arama ve keşif rehberi hizmeti veren güçlü oyunculardan ve en önemli olarak değerlendirdiğimiz pazarlardan biri olan Türkiye’de Mekanist’i yanımıza alarak büyümeye devam edecek olmamızdan dolayı heyecanlıyız. Türk girişim ekosistemindeki başarılı markalardan biri olan Mekanist’in, Zomato’nun bir parçası olması mutluluk verici.” ifadesini kullandı.

Mekanist Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Servet Eyüboğlu, “Sekiz yıl önce üniversite yıllarında ilk adımlarını attığımız girişimimizi, Zomato gibi global ve alanında lider bir oyuncunun satın alması bizler için gurur verici bir gelişme; Zomato’nun gücü ile birlikte Türkiye’deki kullanıcılara artık daha geniş bir restoran yelpazesi sunabileceğiz.” şeklinde konuştu.

Ekipler önümüzdeki aylarda Mekanist’i Zomato’ya entegre etmek için yakın temas halinde çalışacak; bu süreçte Mekanist’in trafiği ve içerikleri Zomato.com’a taşınacak ve Mekanist kullanıcıları Zomato uygulamasını rahatça kullanabilecekler. Zomato’nun işletmecilere özel uygulaması ve hiperlokal reklam modeli ile restoran sahipleri, hedef kitlesindeki müşterilerine ulaşıp bağlantı kurabilecek ve ilişkilerini geliştirebilecekler.

Ali Servet Eyüboğlu (Mekanist Kurucu Ortağı ve CEO’su), Zomato Türkiye ekibinin başına geçerken, Türkiye’deki liderlik ekibimiz ise, global görevlerde yer almak için Hindistan’a transfer olacak.

Mekanist satın alımı, Zomato’nun geçtiğimiz haftalarda 52 milyon doları karşılığında Urbanspoon’u alarak ABD ve Avustralya pazarına girmesinden sonra altı ay içerisindeki yedinci satın alımı oluyor. Zomato bundan önce de Yeni Zelanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve İtalya’da satın alımlar yapmıştı.