Skip to main content

Save the Children’ın paylaştığı etkileyici video çalışmasının YouTube’ta izlenme sayısı 10 milyona yaklaşıyor.

Bir dakikalık videolar son yıllarda oldukça popüler. Bir dakikalık videolara yer veren iPhone uygulaması bile var. 1 Second Everyday adındaki uygulama, bir Kickstarter projesi.

Ancak hiçbir video çalışması, Save the Children’ın yayına aldığı video kadar ses getirmedi.

Gelişmekte olan ülkelerde çocuk haklarını savunan Save the Children’ın bu kısa reklam filmi oldukça etkili. 5 Mart’ta paylaşılan bu videonun izlenme sayısı ise 9,5 milyonu geçmiş durumda.

Reklam, 8 yaşındaki kızın doğum gününü kutlamasıyla başlıyor. Videoda küçük kızın, günlük hayatında nasıl vakit geçirdiğine ve eğlendiği anlara tanık oluyoruz. Videonun 27’nci saniyesinde küçük kızın babasının elindeki gazetede, hükümetin sıkıyönetim ilan ettiği haberi görülüyor. Bu andan sonra her şey değişiyor, başrolde gördüğümüz küçük kızın hayatı da.

Çalışmanın sonunda paylaşılan mesaj da video kadar etkili:
Sırf burada olmuyor diye, bu durumun yaşanmadığı anlamına gelmiyor.
“Just because it isn’t happening here, doesn’t mean it isn’t happening.”

Suriye’de iç savaş üç yıldır devam ediyor. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre; 2,5 milyondan fazla Suriyeli’den zorla evlerini boşaltmaları istendi. Bu kişilerin çoğu da çevre ülkelerde mülteci kamplarında yaşıyor. Çıkan çatışmalarda yaklaşık 20 bin çocuk öldü. Save the Children’ın tahminlerine göre; ülke sınırları içinde ve dışında 5 milyon Suriyeli çocuğun bir kısmının yeri değiştirildi, savaştan kötü etkilendi.

Kaynak: Mashable