Skip to main content

YouTuber Enes Batur’un yeni filminin çekimleri iptal edildi.

21 Kasım’da yayımladığımız haberde, “Enes Batur 2” filminin çekildiğini ve 18 Ocak 2019’da gösterime gireceğini yazmıştık. Fakat, dün Haberturk’te çıkan habere göre, filmin çekimleri iptal edildi. Mehmet Çalışkan imzalı haberde, filmin iptal edilme gerekçesi olarak, Batur hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’, ‘sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçlarından soruşturma açılması gösteriliyor.

Video şikâyet edildi, soruşturma başlatıldı

20 Ekim’de YouTube kanalında bir video yayımlayan Enes Batur’un bu videosunda ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’, ‘sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçlarını işlediği iddia ediliyordu. Bununla birlikte, birçok kişi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden söz konusu videoyu şikâyet etti. Şikâyetleri ele alan Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, Enes Batur hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘kişilerin huzur ve sükûnunu bozma’, ‘sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçlarından soruşturma başlattığını bildirdi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, Enes Batur’un ikâmet adresinin Antalya’da olması ve şikâyetlerin Türkiye genelinde yapılması nedeniyle yetkisizlik kararıyla soruşturma dosyasını Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Öte yandan, Batur videoyu silmiş ve sosyal medya hesabından özür mesajı paylaşmıştı.