POPÜLER

Burcu Şahin | 22.03.2017 - 13:52

YouTube’dan LGBT topluluğuna özür geldi

YouTube, filtresine takılan LGBT videoları nedeniyle aldığı çığ gibi büyüyen tepkiler üzerine özür dilemek zorunda kaldı. Detaylar haberimizde...

YouTube’un, geçtiğimiz günlerde LGBT profillerinin videolarını otomatik olarak “uygunsuz içerik” olarak etiketlemesi ve gizlenmesi Twitter’da tepkiyle karşılandı. YouTube hata yaptığını kabul etti ve gizlenen profillerle ilgili olarak hatanın düzeltileceğinin sözünü verdi.

YouTube‘un potansiyel uygunsuz içerik olarak gördüğü içeriği filtrelemek için devreye giren Google tarafından getirilen kısıtlı mod özelliği toplum işaretlerini, yaş sınırlarını ve diğer bazı kriterleri kullanarak potansiyel olarak uygunsuz içerikleri belirleyerek filtreliyor. Bu filtreleme sisteminde LGBT videoları da otomatik olarak gizledi.

Youtube Yardım sayfasında,”Potansiyel olarak uygunsuz içeriği tanımlamak ve filtrelemek için topluluk işaretleme, yaş kısıtlamaları ve diğer sinyalleri kullanıyoruz. Yasaklı Mod, her dilde mevcut, ancak potansiyel kültürel duyarlılıklar nedeniyle kalite değişebilir.” açıklamasına yer verilen Kıstılı Mod, bazı kullanıcıların yoğunluklu olarak bu videoları işaretlemiş olması sonucu videoları sakıncalı sınıfına sokabiliyor.

Bu sistem nedeniyle YouTube fenomenlerinden Tyler Oakley de videosunun engellendiğini ifade etti. Durumun incelendiğini belirten Durumu incelediğini belirten YouTube yetkilileri, karışıklıktan dolayı özür dileyerek hatanın düzeltileceğini söyledi.