Skip to main content

Twitter, Instagram, TikTok gibi sosyal medya platformlarının kullanıcıları bulmayı ve etiketlemeyi kolaylaştıran “handle” sistemi YouTube’a geliyor.

YouTube, kullanıcılarının aradıkları kanallara daha kolay erişebilmelerini sağlayacak olan bir yeniliğe imza atacak. Bugüne kadar Instagram, TikTok ve Twitter başta olmak üzere pek çok sosyal medya platformu tarafından kullanıcı adlarını ayrıştırmakta ve aramaları kolaylaştırmakta kullanılan handle’lar nihayet YouTube’a geliyor.

Bilindiği üzere handle’lar, “@ + kullanıcı adı” şeklinde oluşturuluyorlar. Bu tür bir yaklaşım, kullanıcıların hesaplarını paylaşmalarını, aradıkları hesapları daha kolay bulmalarını ve etiketleme yapmalarını kolaylaştırıyor. Ek olarak, yukarıda bahsi geçen platformlarda üretilen bazı içeriklerin filigranlar içerdikleri ve bu filigranlarda handle’ların oldukları görülüyor. Dolayısıyla handle’lar, bir içeriği üreten kişiye de atıfta bulunuyor, sahiplik belirtiyorlar.

YouTube, yaptığı açıklamada handle’ların hem diğer kullanıcıların etiketlenmeleri başta olmak üzere platformun kullanımını kolaylaştıracağına, hem de Shorts videolarda tanınırlığı artıracağına dikkat çekiyor.

Şirket, konu ile ilgili olarak, önümüzdeki haftalarda içerik üreticiler ile iletişime geçeceğini belirtiyor; içerik üreticilerin 14 Kasım’a kadar handle almamaları hâlinde kanal isimlerine göre atanan handle’lar ile karşılaşacaklarına dikkat çekiyor. YouTube, kullanıcılarını bu çalışma kapsamında youtube.com/handle adresine yönlendirecek. Handle almayan içerik üreticileri, atanacak olan handle’ları yine aynı adres üzerinden değiştirebilecekler.

YouTube kullanıcıları hesaplarına link vermek için, YouTube kullanıcıları ise aradıkları kanalları bulabilmek için “youtube.com/@handle” adreslerini kullanabilecekler.

Kaynak: YouTube to overhaul channel names with @ handles for all – Digital Trends