Skip to main content

YouTube Premium ve YouTube Music servisleri yeni ülkelerde kullanıma girdi.

Google‘ın reklamsız video izleme, arka planda çalıştırma ve video indirme gibi özelliklere sahip ücretli servisi YouTube Premium ile YouTube Music’in yeni ülkelerde hizmete girmesi epeydir bekleniyordu, hatta bunun için önceden açıklanan tarih aşılmıştı. Sonunda beklenen oldu ve YouTube Premium ve YouTube Music, yeni coğrafyalarda hizmete resmen girdi.

YouTube Premium (eski adıyla YouTube Red) şimdiye kadar sadece ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore sınırları içinde aktifti. YouTube Premium ve YouTube Music’in pazartesi itibarıyla kullanıma sunulduğu yeni ülkeler ise; Meksika, Avusturya, Kanada, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Norveç, Rusya, İspanya, İsveç ve İngiltere olarak açıklandı. Türkiye’ye ne zaman sıra gelecek bilinmiyor. YouTube Premium Türkiye sayfası mevcut olduğu halde, kullanıma açık durumda değil.

YouTube Premium’un avantajları

Günümüzün en çok tüketilen internet içeriği olan videoları izlerken kullanıcıların en büyük sıkıntısı, seyir keyfine gölge düşüren reklamlar. YouTube Premium bu soruna çözüm olarak reklamsız kullanım sunuyor. Servisin bir diğer avantajı da internetiniz olmasa bile video seyredebilme olanağı sağlaması. Premium ile, önceden kaydedilen videolar 30 gün boyunca offline olarak izlenebiliyor. Premium bunların yanı sıra, kullanıcılara başka bir uygulama kullanırken veya ekran kapalıyken de YouTube’u arka planda oynatma imkânı veriyor.

YouTube Music Spotify’a rakip

Premium ile birlikte sunulan önemli yeniliklerden biri de Spotify’a ciddi bir rakip olması beklenen YouTube Music servisi. YouTube Premium’un yukarıda saydığımız avantajlarının hepsi, YouTube Music için de geçerli. Müziğin yanı sıra, Hulu gibi orijinal internet yapımları üreten YouTube Originals platformunun dizileri de Premium paket dâhilinde kullanıcılara sunuluyor.

Yeni servislerin fiyatları

Tüm bu hizmetlerin bize kaça mal olacağı da açıklandı. Üç ay ücretsiz denenebilecek olan Premium servisin aylık tekil kullanıcı fiyatı 11,99 dolar. Aile hesabı ise 17,99 dolar. YouTube Music Premium da ilk üç aylık ücretsiz kullanılabiliyor. Müzik servisinin tekil abonelik fiyatı 9,99 dolar, aile aboneliğinin fiyatı ise 14,99 dolar. Müzik servisini ücretsiz kullanmak isteyenler tıpkı YouTube’un orijinal versiyonunda olduğu gibi, içeriklere reklamlı olarak ama abonelik ücreti ödemeden ulaşabilecek.