Skip to main content

Google’ın video servisi YouTube ve PlayStation’ı bünyesinde bulunduran Sony, coronavirus nedeniyle yayın kalitesini düşüren şirketler kervanına katıldı.

İlk olarak Çin’de görülen coronavirus, daha sonra Türkiye dahil tüm dünyaya yayılmış durumda. Bu dönemde, milyonlarca kişi evinden dışarı adım atmıyor. Evde zaman geçirmek için video sitelerine daha çok girildiği için de internet üzerinden veri akışı normalin çok üstüne çıkması, şirketleri harekete geçirdi.

Bugün 160’ın üzerinde ülkeye sıçrayan coronavirus salgını (COVID-19) ile birlikte, dünya genelinde insanın evlere kapanması sonrası artan trafik ile baş edemeyen şirketler çareyi kaliteyi düşürmekte buluyor. Avrupa’daki görüntü kalitesini düşürme kararı alan Google’ın video servisi YouTube bu politikayı dünya geneline yayma kararı aldı.  Japonya merkezli Sony de bu kervana katılarak, Avrupa’daki kullanıcılarının oyun indirme hızını düşürme kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada bu kararın multiplayer altyapısını etkilemeyeceği bilgisinin altı çizildi.

Artan trafik sonrası olası bant genişliği kısıtlamalarının önüne geçebilmek adına geçtiğimiz günlerde; Facebook, Instagram ve Netflix de benzer bir karar vermiş ve Avrupa’daki video yayın kalitesini düşürmüştü.