Skip to main content

YouTube, YouTube Filmler kategorisi üzerinden bazı filmleri ücretsiz olarak izlemeye sundu.

YouTube, ‘Filmler ve Diziler’ servisine reklam destekli filmler yüklemeye başladı. Nispeten eski film ve dizi içeren yaklaşık 100 adet içerik, ücret ödemeden YouTube üzerinden izlenebilecek.

YouTube’un ücretsiz olarak kullanıcılarına sunduğu filmler arasında “Rocky” ve “Terminatör” gibi klasikler bulunuyor.  “Zookeeper,” “Agent Cody Banks,” ve “Legally Blonde,” gibi aile filmlerinin de bulunduğu platformdaki içerikler, bazı bölgelerde çoktan yayınlanmaya başladı. Ücretsiz filmleri reklamlarla beraber kullanıcılara sunan YouTube, odağına reklamverenleri almış durumda. Şirketin Ürün Yönetimi Müdürü Rohit Dhawan, reklam verenlerin gelecekte bir filmin tamamına sponsor olduğunu da görebileceğimizi söylüyor.

Aylık 1.9 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip YouTube’un bu hamlesi, reklamverenler için yeni fırsatlar yaratıyor. Reklam hedeflemesi için Google verilerinden de faydalanabilecek uygulama ile yeni bir pazara adım atacak olan platform, şirketlerin reklamlarını yayınlamaları için güvenli bir ortam sunabilir.

Reklam ve pazarlama haberleri sitesi AdAge, bu uygulamanın reklam hedefleme açısından cezbedici olabileceğini ve YouTube’un bu alanda, Roku ve Vudu gibi reklamlı ücretsiz film sunan şirketler arasında öne çıkmasını sayılabileceğini belirtiyor.

Türkiye kütüphanesinde içerik yok

Şu an için yaklaşık 100 adet film ve dizinin bulunduğu YouTube kütüphanesinde hayli kısıtlı içeriğe erişim sağlanıyor. Lisans problemleri nedeniyle ücretsiz filmler maalesef Türkiye kütüphanesinde yer almıyor. Ücretsiz film kategorisine erişmek için çeşitli programlardan yararlanmak mümkün.