Skip to main content

Yayımladığı mobil uygulama istatistikleri ile bilinen Sensor Tower’ın raporuna göre TikTok, tüm rakiplerini geride bırakarak en çok gelir elde eden uygulama oldu.

Son dönemin yükselen sosyal medya platformu TikTok, Covid-19 sürecinde zirveyi gördü. Hızlı yükselişin etkisi ile birçok influencer ve ünlü isim TikTok hesabı açarken, marka yöneticileri de TikTok mecrasında eskiye nazaran daha çok vakit geçirmeye başladı. 2020’nin Aralık ayında en fazla gelir elde eden mobil uygulama olan TikTok, YouTube gibi kendisinden daha köklü bir uygulamayı geçmeyi başardı.

Yayımladığı mobil uygulama istatistikleri ile bilinen Sensor Tower’ın yeni raporuna göre TikTok, 142 milyon dolar gelir elde ederek tüm rakiplerini geride bıraktı. 2020’nin Aralık ayında en fazla gelir elde eden mobil uygulaması olan TikTok’a en fazla kazanç getiren üçüncü ülke ise Türkiye. Platformun gelirlerinin; yüzde 86’sı Çin’den, yüzde 7’si ABD’den ve yüzde 2’si Türkiye’den oluşuyor.

TikTok’un ardından ikinci sırada yer alan YouTube ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirini yüzde 57 artırarak 95 milyon dolar gelir elde etti. En çok kazanç elde eden mobil uygulamalar listesinin üçüncü sırasında ise Tinder yer alırken, Disney+ dördüncü, Tencent Video beşinci sırada yer aldı.