Skip to main content

YouTube Android’de mırıldanarak şarkı arama özelliğini test ediyor.

Google, YouTube’un Android uygulamasında mırıldanarak veya doğrudan mikrofonla kayıt yaparak şarkı arama özelliğini test ediyor.

Google’ın destek sayfasında paylaşılan bilgilere göre; teste erişimi olan kullanıcılar, Google’ın şarkıyı tanıması için bir şarkıyı YouTube’a üç saniye veya daha uzun süre boyunca dinletebilir veya mırıldanabilir. Ardından YouTube şarkıyı tanımladıktan sonra, kullanıcıları aradığı şarkıyı içeren ilgili YouTube videolarına yönlendirir. Söz konusu özellik Apple’ın müzik tanıma uygulaması Shazam’a rakip olabilir.

İlk etapta herkesin bu deneyimi yaşayamayacağını belirtelim. Çünkü Google’dan yapılan açıklamada, YouTube Android uygulamasının kullanıcılarının küçük bir yüzdesinin özelliği deneyebileceği ifade edildi.

Bu özellik aslında Google için tamamen yeni bir teknoloji değil. Çünkü şirket, mırıldanarak arama özelliğini 2020’de Google uygulamasına ve Google Asistan’a getirmişti. Google TechCrunch’a yaptığı açıklamada, YouTube versiyonunun da aynı teknolojiyi kullandığını belirtti. Ancak TechCrunch, haberinde YouTube versiyonunun daha hızlı çalıştığı, Google versiyonunun şarkıyı bulmak için 10-15 saniye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Kaynak: YouTube tests a new hum-to-search feature on Android – The Verge