Skip to main content

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki şirketler dijital alanda birçok yeni ürün ve platformu hayata geçidiler. Bunlardan öne çıkanları sizler için derledik.

Turkcell Sofra Kurumsal (Turkcell)
Turkcell Sofra Kurumsal, Mart 2018’de duyuruldu ve Temmuz 2018’de kuruluşu tamamlandı. Sermayesi 600 bin TL olarak belirlenen Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri’nde Turkcell’in payı yüzde 33,3 (200 bin TL) şeklinde bildirildi.  Şirketin faaliyet konusu ise hizmet kuponları, yemek çeki, yemek kartı, elektronik kupon ve/veya akıllı kart, taşıtmatik, akıllı anahtar gibi başka türlü sistemler ile verilecek hizmetler şeklinde paylaşıldı.

Eleq (Türk Telekom)
Türk Telekom‘un para ödüllü mobil canlı bilgi yarışması eleq, Ekim 2018’de açıklandı. Yarışma iOS ve Android işletim sistemi kullanan tüm mobil platformlar üzerinden operatör bağımsız olarak yayına başladı. Kullandıkları GSM operatörlerinden bağımsız, uygulamayı indirip mobil cihazları üzerinden yayın saatlerinde uygulamaya giren tüm katılımcılar canlı olarak yarışmaya hak kazanıyor. Günün ödülü, sorulan 10 soruyu doğru yanıtlayan yarışmacılar arasında eşit miktarda paylaştırılıyor.

Finberg (Fibabanka)
Fibabanka, yatırım ve finansal teknoloji girişimi Finberg’i Nisan 2018’de tanıttı. Finberg; hedef fon büyüklüğü 50 milyon TL ile kuruldu ve bireysel bankacılık ürünlerinin de dahil olduğu dijital finansal ürünler sunuyor. Finberg, ilk yatırımlarını 2,5 milyon TL ile Garaj Sepeti ve Bizim Hesap’a yaptı.  Şirket başına minimum 100 bin dolar yatırım yapmayı planlayan Finberg tarafından, 6 ayda 200’den fazla girişim incelenerek 81 girişim değerlendirildi, 70’i ile görüşüldü.

Gate (Generali)
Generali Sigorta’nın acentelerine özel tasarladığı yeni dijital platformu Gate, acentelerin ofislerinden ya da istedikleri her yerden mobil olarak tüm sigortacılık faaliyetlerini yürütebilmelerine olanak sağlıyor. Aralık 2018’de açıklanan Gate ile Generali, acentelerine hızlı ve kolay bir deneyim sunacak. Generali acenteleri dijital platformda yer alan akıllı üretim ekranları, yeni acente raporları, performans yönetim sistemi, online duyurular, online eğitimler ve talep takip sistemi ile daha iyi hizmet verebilecek.

Belgem.io (BKM-Microsoft Türkiye-Veripark)
BKM, Microsoft ve VeriPark iş birliğiyle Kasım 2018’de hayata geçirilen belgem.io projesi sayesinde kurumlar blockchain teknolojisini daha yakından tanıma fırsatı yakalarken, son kullanıcılar da aldıkları eğitim sertifikalarını güvenli bir şekilde blockchain altyapısında saklayıp diledikleri kurum veya kişilerle paylaşabiliyorlar. Belgem.io, kurumlardan eğitim alan bireylerin eğitim sonunda edindikleri eğitim sertifikalarının özel bir Ethereum blockchain platformunda saklanması, görüntülenmesi ve paylaşılmasını sağlıyor.

Milliyet Express (Milliyet)
“Yeni nesil e-gazete” olarak tanıtılan Milliyet Express, Aralık 2018’de okurla buluştu. Milliyet Express, Turkcell Dergilik üzerinden her akşam saat 17:00’de okuyucularla buluşan yeni bir e-gazete. Express, günümüz basılı gazeteleri/e-gazetelerden farklı olarak gençlerin severek takip ettiği uygulamalar, sosyal medya platformları, güncel haberler ve trend içeriklere sahip. Milliyet Express, okul/iş çıkışı metro, metrobüs, servis ve vapur gibi toplu taşıma kullanan 18-35 yaş arasındaki okurları hedefliyor.

Dronecell (Turkcell)
Turkcell, Türkiye’nin 4.5G hizmeti veren ilk uçan baz istasyonu Dronecell’i geliştirdi. Turkcell’in Nisan 2018’de tanıttığı Dronecell, güçlü bir baz istasyonu olarak istenen yerden havalanıp, ses ve veri hizmeti sağlamak üzere tasarlandı. Birçok konuda fayda sağlamak üzere geliştirilen Dronecell özellikle deprem, sel, heyelan gibi doğal afetlerde ve acil durumlarda arama kurtarma ekiplerine iletişim desteği sağlamak için hayata geçirildi.

Game On (Lenovo)
Lenovo Game On, Nisan 2018’de Vodafone Park’ta açıldı. Lenovo Game On ile birlikte, dünyada ve Türkiye’de ilk kez bir stadyumda gerçek kapsamlı bir dijital oyun alanı hayata geçmiş oldu. Lenovo Game On’da bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden oyun oynamayı sevenlere oyun deneyimi sunuluyor. Lenovo, gaming alanına özel markası Legion oyun bilgisayarları ile yüksek performanslı oyun deneyimi vadediyor.

TP Pazaryeri (Türkiye Petrolleri)
Türkiye Petrolleri bayilerinin akaryakıt dışı ürün ve hizmet ihtiyaçlarının tamamının online olarak sunulduğu www.tppazaryeri.com hizmete girdi. Kendilerine özel kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yapabilecekleri bu e-ticaret sitesi ile Türkiye Petrolleri bayileri, artık istasyonlarının tüm ihtiyaçlarını avantajlı fiyatlarla tek bir adresten, dünyanın herhangi bir yerinden tek tıkla karşılayacak. Ekim 2018’de hayata geçen projeyle Türkiye Petrolleri bayileri sipariş formu doldurmakla uğraşmadan ya da telefon trafiğine takılmadan Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden günün herhangi bir saatinde siparişlerini oluşturabilecek.