Skip to main content

Teknolojideki gelişmeler akıllı telefonlarla sınırlı değil. TV’den oyun konsoluna teknoloji dünyasının 2019 yılına iz bırakan ürünlerini derledik.

Oculus Quest Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Yıllardır atılım yaptı yapacak diye boş yere beklediğimiz sanal gerçekliği hareketlendirecek bir şey varsa o da bu olacak. Yurtdışında 400 dolar gibi oldukça makul bir fiyata sunulan Oculus Quest, tüm bilgi işlem ve görüntüleme birimlerini içinde bulundurması sayesinde sizi sanal gerçeklikte kablolardan tamamen kurtarıyor. Üstelik sahip olduğu kameralarla oyun alanını sahip olduğunuz alana göre belirleyebiliyor, herhangi bir ek aygıt veya kurulum gerektirmeksizin sanal dünyalarda adım atarak dilediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz.

DJI Osmo Mobile 3 Akıllı Telefon Kamera Sabitleyici
Akıllı telefonları sabit kamera haline getiren DJI Osmo Mobile 3’ün yeni sürümünde DJI nihayet dersini iyice almış görünüyor. Katlanarak ufalabilme, dikey ve yatay çekim modları arasında tek tuşla geçiş, akıllı nesne takibi, 15 saate varan pil ömrü ve belki de hepsinden önemlisi telefonların şarj ve mikrofon girişini kapatmayan tasarım, DJI Osmo Mobile 3’ün yenilikleri arasında. İçinizde video blog adına bir şeyler kıpırdanıyorsa başlangıç için harika bir yardımcı olabilir.

Samsung Galaxy Watch Active 2 Akıllı Saat
Bir akıllı saatim olsun ama şekli de saat gibi olsun, üstelik hem klasik hem çağdaş tasarımı bir arada yansıtsın diyenlere en iyi alternatif Samsung’dan geldi. Her türlü spor aktivitesini ve kalp atış hızını takip edebileceğiniz Galaxy Watch Active 2, artık 44 milimetre seçeneğiyle de tercih edilebiliyor. Üstelik bu yıl içinde aktifleşmesi beklenen elektrokardiyografi ölçümleri yapabilme yeteneğine de sahip. On binlerce saat şekli ve geniş uygulama kütüphanesini de üzerine ekleyince saatten çıkıp keyfe dönüşüyor.

Skydio 2 Otonom Drone
Drone sahibi olmak kolay, uçurmak zor. Hele o uçarken o hep çekmek istediğiniz akrobatik hareketleri yapmak veya dağ bayır engebe dolanmak daha da zor. Skydio 2 otonom drone bu sorunların hepsini tek pakette çözüyor. Cihazın sizi tanıyıp takip edebilmesini sağlayacak işaretleyiciyi bir yerinize tutturuyorsunuz, ardından cep telefonu uygulamasıyla önden profilden nereden isterseniz oradan çek diye komut veriyorsunuz. Cihaz ek kameraları sayesinde sizi takip ederken önüne çıkan ağacı kayayı anlayıp etrafından dolanabiliyor. İşte hepsi bu.

Sony WF-1000XM3 Stereo Kablosuz Kulaklık
Sony neden bu kulaklığa Airpods Pro gibi akılda kalıcı ve havalı bir isim koymak yerine Star Wars droidi gibi isim koymuş bilinmez. Raflarda da genelde utangaç bir şekilde kenara köşeye kıvrılmış halde duruyor zaten. Ama isme dair ön yargıyı bir kenara bırakırsanız, piyasanın en iyi ses kalitesine sahip aktif gürültü algılayıcı kulaklığı karşılıyor sizi. Endüstride bu işi yapan herkesin ortak görüşü bu. Şarj kutusu diğer pods ailesine kıyasla biraz büyük ama onunla da yaşanır.

Nintendo Switch Lite Oyun Konsolu
Nintendo Switch konsolunda gözüm var ama o kadar param yok, hem ben bunu televizyona da bağlamam diyenler için Switch Lite yeni ve daha ucuz bir alternatif. Tamam, cep telefonuyla oyun oynamak da güzel ama Super Mario Odyssey, Cuphead, Ori and the Blind Forest, Luigi’s Mansion 3, Zelda gibi oyunları konsol kalitesinde ve konforunda pantolon cebinde taşıyabilmek de apayrı bir keyif.

LG 88Z9 OLED TV
İsim kendini ele vermiyor olabilir ama LG 88Z9, şirketin 2019 yılı ortasında satışa sunduğu ilk 8K çözünürlüğe sahip OLED ekran televizyonu. Üstelik boyutu da 88 inç, yani 223 ekran. 8K büyük çözünürlük, her bir kare 33 milyona yakın pikselden oluşuyor. Full HD dediğiniz görüntüden içine tam 16 tane sığdırıyor. Bugün bunu almaya niyetlenseniz sanırım önce televizyona, ardından televizyon sığsın diye alacağınız yeni evinize kredi çekmeniz gerekir. Tabii şimdilik yatırım için erken, ama teknolojik gelişimin görüntüleme alanına yansıması olağanüstü.