Skip to main content

Yiğit Can Yılmaz, Apple’ın onur listesinin ardından teşekkür listesine de girdi.

Kahramanmaraş’ta lise öğrencisi 16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz, Safari’de bulduğu güvenlik açığını bildirdiği için Apple tarafından teşekkür listesinde yer aldı.

Apple’ın güvenlik alanlarında çalışmalar yapan ve daha öncede Siri’nin açığını bulduğu için Apple’ın onur listesinde yer alan Yılmaz, Safari’de bulduğu güvenlik açığını Apple’a bildirmişti. Apple, 14 şubat’ta yayınladığı teşekkür listesine “Yiğit Can Yılmaz’a desteği için teşekkür ederiz” notuyla Yiğit Can Yılmaz’ın ismini ekledi.

Bulduğu güvenlik açığı ile Apple’ın teşekkür listesine girmeye başaran Yiğit Can Yılmaz şunları söyledi:

“Safari de şöyle bir sorun keşfetmiştim. Örneğin benim internet sitemi ziyaret ettiniz, ben internet sitemin içeriğini değiştirebiliyordum ve adres çubuğunu değiştirip size sahtecilik yapabiliyordum, verilerinizi çalabiliyordum, bunlarla art niyetli şeyler gerçekleştirebiliyordum. Bunu Apple’a bildirdim, Apple gerekli düzenlemeyi yapacağını söyledi. Hatta, ‘Biz bu sorunu çözmek için yeni bir güvenlik politikası geliştirmeye karar verdik, sizin de isminizi ek teşekkür listesine almaya karar verdik’ dediler. Ardından Apple güncellemeyi yayınladı ancak ilk başta eklemedi. Apple’a ne zaman ekleyeceklerini sordum. Bu konuyla ilgili kendileriyle iletişime geçtim. Apple, Şubat’ın 14’ünde web sayfası üzerinde bir güncelleme yapacağını ve ismimi güvenlik sayfasına ekleyeceğini söyledi. Şu an ismim IOS 11.2 ve Safari 11.0.2 güvenlik listesinde mevcut, ek teşekkür listesinde. Apple’ın ek teşekkür listesinde ‘Yiğit Can Yılmaz’a desteği için teşekkür ederiz’ yazıyor.”

Kaynak: Hürriyet