Skip to main content

Pokemon Go çılgınlığı hızla yayılırken Yeşilay’dan kritik uyarılar geldi

Yeni neslin en hareketli mobil oyunu olarak tanımlanan Pokémon Go çılgınlığı hızla yayılırken Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Kln. Psk. Mehmet Dinç, insanların teknolojiyle ilişkisinin bozulduğuna dikkat çekerek “Oyunlar hayatımızı etkiliyor. Yanlış kullanıldığında kişinin kendisi ve çevresi psikolojik ve fiziksel zarar görüyor. Hayata karşı hedefler yok olabiliyor” açıklamasında bulundu. Teknoloji bağımlılığının tehlikelerine vurgu yapan Dinç şöyle devam etti: “Bugün direksiyon başında bile telefon kullanılıyor. Öyle ki bu insanlar kendine, ailesine ve çevresine olan sorumluluklarını unutuyor. Bu da aile içi sorunlara, iletişimsizliğe, çocuklarda asosyalliğe sebep oluyor. Teknolojiyle ilişkide kişiye ve çevresine psikolojik ve fizikler zararlar veriliyorsa, bu tehlikelidir. Bu yüzden sistemi bilinçli kullanmak gerek.” Pokémon Go oyununun “hareketliliği sağladığı” görüşlerinin de yanlış olduğunu belirten Dinç, çocuk ve gençleri ekrana bağlayan bu oyunun sağlık açısından bir getirisinin olamayacağını, sağlıklı ve kaliteli bir yürüyüş ve koşunun teknolojiden uzak, doğayı hissedebilecek ve çevreyle ilgiyi kesmeden mümkün olabileceğini söyledi.

“Oyunlar bireyselleşme ve yalnızlaşmaya yol açıyor”

Tüm dünyayı kasıp kavuran Pokémon Go oyunu gençler arasında da oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bu tür oyunları sohbet edilebilecek ya da fikir alışverişlerinde bulunulabilecek platformlara dönüştürmeye çalışmanın daha faydalı olacağına da vurgu yapan Dinç, şunları söyledi: “Oyunlarda şiddet ve cinsellik çok kullanılıyor. Pokémon Go kavgaları da yaşanabilir. Ama bunun temelinde insanın kodlarına verdiği zararlar var. Yani 3-5 saat oynadıktan sonra gerçekle sanalı ayırt etme problemi yaşanabiliyor. Sunulan oyunla ilgili bir çerçevenin çizilmesi gerek. Bu konuda çalışmalar yapmış bilim insanlarıyla ortak hareket etmek gerek. Yanı sıra bireyselleşmeye ve yalnızlaşmaya yol açan bu tür oyunlar her ne kadar sokağa çıkmaya yönlendirse de kişiyi nihayetinde arkadaşlarla vakit geçirme gibi asosyalliği engelleyecek farklı etkinlikleri gerçekleştirme yerine asla geçemez.”

Bilim adamlarına çağrı

Mehmet Dinç, Yeşilay olarak teknoloji bağımlılığı üzerinde durduklarına önleyici ve koruyucu çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek “Diğer sivil toplum kuruluşları da bu konu üzerine odaklanmalı. İnsanlara teknolojinin nasıl faydalı kullanıldığını öğretmeliyiz. Bu alanla ilgili çalışan sosyolog, psikolog ve devlet kademelerinde her kim varsa çalışmalarını hızlandırmalı” sözlerinde bulundu. Buradaki mağduriyetler de göz önünde bulundurulmalı ve önlemler alınmalıdır.”