Skip to main content

Yeni Yetenek Kooperatifi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi Gençlik ve Teknoloji Kampı 16 – 21 Mayıs tarihleri arasında Gümüldür’de gerçekleşiyor.

İzmir merkezli Yeni Yetenek Kooperatifi, bölgedeki öncü fikrî mülkiyet hakları ve proje danışmanlığı kooperatifi aslında. Oluşum, teknoloji, sanat ve inovasyon alanındaki yeni yetenekleri keşfedip, gelişmelerine yardım etmeyi, sürdürülebilir iş modelleri ile büyük ölçekli ve öncü projeler yapmayı hedefliyor. Odak noktasında üretim olan Yeni Yetenek Kooperatifi, disiplinlerarası yaklaşımla her yaşa dönük girişimcilik eğitimleri vererek, bölge ve Türkiye’den dünyaya açılabilecek marka ve firmaların ortaya çıkmasını ve büyümesini destekliyor. STK ayrıca bireylerin içindeki yeni yetenekleri de ortaya çıkartıp, üretimi teşvik ediyor.

Yeni Yetenek’e Erasmus+ hibesi

2017 senesinde kurulan Yeni Yetenek Kooperatifi bünyesinde yaşayan ve global bir gönüllülük hareketi olan CoderDojo Türkiye ile bugüne dek binlerce çocuğun programlama ve maker hareketi ile tanışmasını ücretsiz olarak sağladı. Bu misyonu devam ettirmek ve gönüllü ağını büyütmek üzere farklı projelere imza atan Yeni Yetenek, elde ettiği Erasmus+ hibesiyle kuruluş misyonuna uygun büyük bir Gençlik ve Teknoloji Kampıyla, teknoloji alanında bilgilerini paylaşacak gönüllüler yetiştirmeyi hedefliyor.

18-30 yaş arasında, farklı düzeylerde yazılım bilgisine sahip 130 gencin katılacağı kampta, her gün yazılım, programlama, 3D baskı ve gelişen teknolojiler, Raspberry Pi, micro:bit gibi farklı atölye ve eğitimlerle bilgilendirme yapılırken, farklı yaş gruplarından eğitmenler de gelecek. Örneğin Bahçeşehir Fen Lisesi öğrencileri uluslararası robotic yarışmasında dünya üçüncüsü olma öyküleriyle, hazırlık süreçlerini ve anaokulu, ilkokul ve liseli gençlere gönüllü olarak verdikleri eğitimleri aktaracak. 11 yaşındaki genç programlamacı Selin Alara Örnek ise CoderDojo Türkiye sayesinde, köpeği için yaptığı akıllı tasma ile İrlanda’nın başkenti Dublin’de gerçekleşecek Coolest Projects yarışmasına nasıl hazırlandığını aktaracak. Bu şekilde, kampın temel misyonlarından olan eğitmen eğitimine dönük olarak, gönüllülük bilinci ve Türkiye’deki en eski çocuklar için yazılım eğitimlerini başlatan gönüllü zinciri CoderDojo dünyasına katılım da teşvik edilecek.

Yeni Yetenek’te eğitmenler de yetiştirilecek

Yeni Yetenek Kooperatifi Başkanı Neşen Yücel ilk kez düzenledikleri bu Gençlik ve Teknoloji kampıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Çocuklar ve gençlerin teknolojiye erişimi ve fırsat eşitliğini desteklemek için CoderDojo Türkiye olarak ülkemizde ilk harekete geçen grubuz. Bugüne dek gönüllülerimizle binlerce çocuğa ulaştık ve bu misyonu daha geniş kitlelerle paylaşabilmek için Yeni Yetenek Kooperatifini kurduk. Ülkemizde de diğer pek çok ülke gibi, programlama, yazılım ve maker alanında eğitmen açığı var, gönüllülük konusunda ise gidecek çok yolumuz olduğunu biliyoruz. Yeni Yetenek olarak, ilk Gençlik ve Teknoloji Kampımız ile bu iki misyonu birleştirmeyi hedefliyoruz. Gene bir ilki gerçekleştirerek, kendi imkânlarımızla, gençleri, gönüllü adaylarını ve ekosistemi bir araya getiren bir bu denli büyük bir projeyi İzmir’de yapmaktan kıvanç duyuyoruz.” Ayrıntılar için yeniyetenek.org adresine bakılabilir.