DIGITAL AGE TV

CİHAZLAR

Savaş Önemli | 15.02.2017 - 16:26

Yeni MacBook Pro’da TouchBar ile yapabileceğiniz 10 çok güzel hareket [Video]

TouchBar MacBook kullanıcılarının ciddi anlamda işini kolaylaştırıyor. Bir süredir deneyimlediğimiz yeni MacBook Pro’da TouchBar'ı inceledik.

Yeni MacBook Pro’nun en önemli özelliği kuşkusuz Touch Bar. Bulunduğunuz uygulamaya göre dinamik olarak fonksiyon değiştiren bir OLED ekran olan TouchBar MacBook kullanıcılarının ciddi anlamda işini kolaylaştırıyor. Bir süredir deneyimlediğim yeni MacBook Pro’da TouchBar ile yapılabilecek şu ana kadar keşfettiğim 10 şeyi bir araya getirdim.

Arama
Face Time ya da bilgisayardan bir arama geldiğinde Touch Bar otomatik olarak aramayı kabul etme veya reddetme butonuna dönüşüyor. Ya da iOS’daki gibi mesaj gönderme fonkisyonuna sahip oluyor.

Fonksiyon tuşları
Apple’ın fonkisyon tuşlarını Touch Bar’a dönüştürmüş olması bu tuşları artık kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Fonksiyon tuşlarını görmek için yapmanız gereken sadece alttaki FN tuşuna basmak.

Parlaklık, ses ve daha fazlası
Touch Bar emrinize amade elinizin altında tamam, peki daha önce burada yer alan diğer fonksiyonlara erişim nasıl olacak? Çok basit. Burada parlaklık ve ses ayarı yapmaya yarayan iki sanal tuş göreceksiniz. Bu tuşlar aynı zamanda Launchpad ve Görev Kontrolü gibi başka işlevler de içeriyor olacak.

Fotoğrafları kaydırma
Fotoğraf uygulmasında birden fazla fotoğrafa baktığınızda yapmanız gereken tek şey Touch Bar’a dokunarak parmağınızla kaydırmak. Bu oldukça keyifli bir özellik.

Fotoğraf düzenleme
Fotoğraf düzenleme uygulamasında düzenleme ve kesme gibi işlemler için Touch Bar’ın sağ tarafını kullanabilirsiniz.

Emojilere hızlı erişim
Mac’de emojilere ulaşmak çok da kolay değil. Apple bu soruna Touch Bar ile çözüm buluyor.

Özelleştir
Apple yeni Mac Book kullanıcılarına Touch Bar’ı istedikleri kısayolları içerecek şekilde özelleştirme imkanı veriyor. Örneğin çok sık e-mail gönderiyorsanız ya da yazı sitilini değiştiriyorsanız bu fonksiyonları touch bara ekleyebilirsiniz.

Apple Pay
Yeni Mac Book’ta alışverişlerinizi Touch Bar’ın sağ tarafında yer alan Apple Pay ile yapabilmeniz mümkün.

Final Cut
Eğer siz de bir Final Cut kullanıcısı iseniz artık Touch Bar ile sahneler arasında hızlıca geçiş yapabilir istediğiniz sahneyi seçebilirsiniz.

Video
Video izlerken sahneleri ileri ya da geri almak için de Touch Bar’ı kullanabilirsiniz.