TEKNOLOJİ

Savaş Önemli | 03.07.2020 - 10:56

Yeme-içme sektörünün geleceğine dijital bakış

Digital Age YouTube canlı yayınlarımızın bu haftaki bölümünde konumuz; “Covid-19 sonrası yeme-içme sektörünün geleceğine dijital bakış”

Covid-19 turizm ve restoran sektörleri başta olmak üzere tüm dünyada hizmet sektörlerini olumsuz yönde etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. Dünya çapında pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de salgının etkili olduğu günlerde sosyal mesafeyi artırma amacı ile restoranların tamamen kapatılması ya da yalnızca paket servis ve gel-al uygulamaları ile hizmet sunması gibi önlemler alındı bildiğiniz üzere. Alınan bu önlemler dolayısıyla haftalar boyunca müşteri ağırlamayan işletmeler için bu dönemin faturası ağır oldu. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre yemek sektöründe gerçekleşen işlem tutarı 2020 Ocak ayında 4,5 milyar TL olarak gerçekleşirken, 2020 Mart ayında harcamaların 3,2 milyar TL seviyesine düşmüş durumda. Restoranların kapalı olduğu dönemde paket servis hizmetine talebi incelemek için Yemeksepeti’nin ziyaretçi sayısına bakıldığında iki aylık dönemde web sitesi trafiğinde yüzde 40 oranında bir düşüş görülüyor. Restoranlar 1 Haziran itibarıyla tekrar faaliyete geçmiş olsa da pandemi dolayısıyla kamusal alanda temizlik konusunda çok daha hassas olan tüketiciler henüz dışarıda yeme-içme konusunda mesafeliler. Belirsizliklerle dolu yeni dönem ne getirir bilinmez ama sektörün 2020 yılını Covid-19 etkisi ile 60 milyar TL gelir kaybı ile kapatacağı öngörülüyor.

Peki normalleşme sürecinde değişen ihtiyaçlara ilişkin hangi yenilikler kritik hale gelecek? Salgın döneminde artan evlere sipariş ya da temassız teslimat gibi trendlerin yükselişi sürecek mi? Yeni dönemde yeni deneyimler yaratılması ve müşteri ilişkilerinin canlı tutulması konusunda dijital varlıklar nasıl bir rol oynayacak? Ve belki de en önemlisi pek çok endüstrinin dijital dönüşümüne hız katan Covid-19 yeme-içme sektörü için bu bağlamda bir fırsat olabilir mi?

Tüm bu sorulardan yola çıkarak Digital Age YouTube canlı yayınlarımızın bu haftaki bölümünde konumuz “yeme-içme sektörünün geleceğine dijital bakış” olacak. Bu haftanın konukları ise; TAB Gıda Pazarlama Direktörü Caner Alpaslan,  Meal Box CEO’su Murat Demirhan ve Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Sistemleri Pazarlama Direktörü Umut Erişen.  

Yayınlarımızı takip etmek için kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.