Skip to main content

Alibaba tarafından geliştirilen yapay zekâ, okuma testinde ilk kez insanlardan yüksek puan alan yazılım oldu.

Alibaba ve Microsoft tarafından geliştirilen yapay zekâ programları okuduğunu anlama testinde insanları geçti. Alibaba tarafından yapılan açıklamada, “İlk kez böyle bir testte makinenin insanları geçtiğini gördük.” dedi.  Stanford’daki yapay zekâ uzmanları tarafından bilgisayarların artan okuma yeteneklerinin ölçüldüğü testte insanların aldığı puanı ilk geçebilen yazılım Alibaba’nınki oldu.

Çinli e-ticaret sitesi Alinbaba’nın yapay zekâ araştırma ekibindeki  Doğal Dil İşleme Başmühendisi olan Luo Si, elde edilen başarıyı gurur kaynağı olarak nitelendirirken, hatırı sayılır ölçüde pek çok kişinin işini makinelere kaptırabileceğini öne sürdü. Si bununla beraber, teknolojinin ilerleyen safhalarında kademeli olarak müşteri hizmetleri , müze eğitimleri, hastalardan gelen tıbbi sorulara çevrimiçi yanıtlar verebilme gibi sayısız uygulamaya entegre edilerek, insana olan ihtiyacı azaltabileceğini belirtti.

Alibaba’nın derin sinir ağı modeli, 11 Ocak’ta 82.44 puan aldı ve 82,304 puan alan insan rakibini geçti. Bir gün sonra, Microsoft’un yapay zekâsı  82.650’den fazla puan alarak insan rakibini yendi.

Microsoft’un sözcülerinden Andrew Pickup, “Bu tür testler,  yapay zekâ yolculuğumuzun ne derece ilerlediği konusunda faydalı ölçülerdir. Fakat yapay zekânın gerçek faydasını ancak insanlarla iş birliği içinde çalışan yapay zekâ sistemleri kurarak elde edebiliriz.” dedi.