Skip to main content

Ses sentezi alanında çalışan bir şirket, seslerini klonladığı Joe Rogan ve Steve Jobs’ı yapay zekâ destekli bir röportajda bir araya getirdi.

Dubai menşeli bir ses sentezi şirketi olan Play.ht, Podcast.ai adlı bir podcast serisine başladığını duyurdu ve serinin ilk röportajını yayınladı.

Yapay zekâ desteği ile mümkün olamayacak sözde röportajları da içerebilecek olan bu podcast, ilk bölümü ile bir hayli konuşuldu; zira podcast’in ilk bölümünde Joe Rogan, Steve Jobs ile bir söyleşi gerçekleştiriyor.

2011 yılında hayatını kaybeden Steve Jobs’ın günümüzün en popüler podcast yayıncısı Joe Rogan ile gerçekleştirdiği bu sohbetin kerameti ise yapay zekânın kullanılışında yatıyor. Joe Rogan’ın ve Steve Jobs’ın sesleri klonlanarak gerçekleştirilen bu sahte röportaj, yapay zekânın geldiği nokta açısından önemli bir örnek. Zira hem Rogan’ın hem de Jobs’ın sesleri bir hayli inandırıcı.

Bu sahte röportaj için Joe Rogan’ın ve Steve Jobs’ın seçilmesi bir sürpriz değil. Joe Rogan’ın Spotify ile 200 milyon dolar değerinde olduğu konuşulan özel bir anlaşmaya sahip dünyanın en popüler podcast sunucularından biri olması ve yüzlerce saatlik izole sesinin internetten kolayca bulunabiliyor olması Joe Rogan’ı ilk seçim hâline getirirken; Jobs’ın podcast’teki varlığı kendisinin bilişim dünyasındaki popülaritesi ve hayatta olmayışı ile açıklanabilir.

Sahte röportajı gerçekleştiren şirket, Joe Rogan ve Steve Jobs’ın seslerinin yanı sıra, röportajın metninin de gelişkin bir yapay zekâ tarafından oluşturulduğunu belirtiyor. Ars Technica, metnin GPT-3 gibi geniş bir dil modeli ile oluşturulmuş olabileceğini kaydederken, Steve Jobs’ın sesinin Apple sunumlarında ve All Things Digital röportajında duyduğumuz seslerine benzediğine ve Jobs’ın bazı sözlerinin daha önce yer aldığı röportajlardaki sözlerin bir miktar değiştirilmiş hâlleri olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak: Fake Joe Rogan interviews fake Steve Jobs in an AI-powered podcast – Ars Technica