Skip to main content

Yandex, uygulamasına akıllı asitan ‘Alisa’yı ekledi. Navigasyon, akıllı asistan Alisa’yı Rusya’dan Türkiye’de kullanıma sundu.

Yandex Navigasyon, yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor. Yandex Navigasyon Akıllı Asistan Alisa’yı Rusya’dan sonra Türkiye’de kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Yandex’de yeni navigasyon deneyimi

Yandex’in akıllı asistanı  Alisa, en yakın kahveciden nöbetçi eczaneye, trafik yoğunluğundan en kestirme yola kadar trafikle ilgili farklı ihtiyaçlara yanıt verebiliyor. Kullanıcıların keşfettikçe vazgeçemeyeceği bu özellikler arasında; yer arama, rota oluşturma, trafik yoğunluğunu öğrenme, konum bilgisi gibi navigasyon ve harita bilgilerinin yanı sıra hava durumu, tarih gibi güncel kısa bilgiler de yer alıyor. Alisa ile sohbet etmek içinse Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenmek yeterli oluyor.

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt, askıllı asistan ile ilgili şunları söyledi:“Yandex Navigasyon olarak Türkiye’de 2013’ten bu yana en doğru ve hızlı rotaları göstererek kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyoruz. Geldiğimiz noktada ayda 4,5 milyon kullanıcı Yandex Navigasyon’u kullanıyor. Akıllı Asistan Alisa, bu yıl yaptığımız en önemli yeniliklerden biri oldu. Alisa, Rusçadan sonra Türkçe öğrendi. Yandex’in Akıllı Asistan Alisa için yaptığı yatırımda Türkiye’ye öncelik vermesi, bu pazara verdiği değerin bir başka önemli örneği oldu. Yetenekleri ve akıllı cevaplarıyla Alisa’nın kullanıcılarımıza daha iyi bir navigasyon deneyimi sunmasını umuyoruz.”