Skip to main content

Yandex Navigasyon, dijital reklamcılık alanında markalara sunduğu iletişim modellerine yenilerini ekledi.

Yandex, markalara sunduğu yeni reklam modellerini düzenlediği bir etkinlikle tanıttı.

Yandex Türkiye Reklam Satış Direktörü Doğan Balamir Nazlıca, “Yandex olarak, navigasyon reklamlarıyla müthiş bir başarı hikâyesi yazdık. 2019 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 büyüdük. Bu çarpıcı büyüme, Yandex’in trafik/otomobil ekosisteminde markalara en iyi reklam çözümlerini sunduğunu gösteriyor. Yeni reklam modellerimiz ve özel projelerle, dijital reklamcılık pazarında fark yaratan hikâyeler anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Yandex Navigasyon’un yeni iletişim modelleri

1) Zero Speed Banner

“Zero Speed Banner” olarak adlandırılan model, sıfır km’de aracın durduğu anlarda kullanıcıların karşısına çıkıyor. Örneğin kullanıcılar trafik ışıklarında durduğunda ekranın alt kısımda otomatik olarak banner beliriyor. Banner’ı yukarı kaydıran kullanıcılar markanın mesajını görüyor. Hareket edildiğinde, ekrana tıklandığında veya aşağıya kaydırıldığında, banner kayboluyor. Kullanıcılar bir saat içerisinde sadece bir kez banner görebiliyor.

2) Proximity

Bir diğer model olan ‘Proximity’ ise şu özellikleri taşıyor: Ürün veya hizmetlere ait banner, kullanıcı lokasyona girmek üzereyken otomatik olarak ekranın altında açılıyor. Bu özellik kullanıcılar örneğin bir AVM’nin otopark alanına girdinde veya girmek üzere olduğunda ortaya çıkıyor. Banner’da, tanıtılan ürün ve hizmetler sırasıyla veya dönüşümlü olarak gösterebiliyor. Ürünün bilgi kartına tıklandığında, reklam verenin sağladığı ürün veya hizmetler ile ilgili açıklamalar gösteriliyor.

3) BrandedRoute

Yandex’in bu yıl sunduğu üçüncü reklam modeli olan ‘Branded Route’ ise kullanıcılara rota oluşturma esnasında gösteriliyor. Haritanın üst kısmında gösterilen reklam, logo ve metin içerebiliyor. Bu modelde, bölge, km veya zaman hedeflemesi de yapılabiliyor.

“Influencer” projesi

Etkinlikte ayrıca “Influencer” adlı yeni proje hakkında da bazı bilgiler paylaşıldı.Yandex’in “Influencer” adlı projesinde, rota ekranında gözüken markanın ikonu, kullanıcılara trafikte ne kadar kalacakları konusunda bilgi verecek. Bu ikona basıldığında markanın sitesine yönlendirme yapılabilecek veya sesli bir mesaj iletilebilecek. Araç trafikte beklerken, kullanıcı markanın videolu içeriğine de ulaşabilecek.