Skip to main content

Yahoo, 2013 yılında yaşanan büyük veri sızıntısından bütün kullanıcılarının etkilendiğini açıkladı.

ABD merkezli internet şirketi Yahoo, Ağustos 2013’te yaşanan siber saldırı sırasında bütün kullanıcı hesaplarının ele geçirildiğini duyurdu. Aralık 2016’da, toplamda üç milyon kullanıcı hesabı bulunan Yahoo‘nun yaklaşık 1 milyar kullanıcısının veri hırsızlığından etkilendiği anlaşılmıştı.

Verizon’a satıldıktan sonra bu firmanın alt kuruluşlarından olan Oath adlı firmanın bir parçası olan Yahoo’nun tüm hesaplarının bu saldırıdan etkilediği, devam eden soruşturmalar sonucunda ortaya çıktı. Oath’un internet sitesinden yapılan açıklamada, Yahoo’daki üç milyon hesabın siber saldırıya maruz kaldığı ifade edildi.

Yahoo e-posta hesabı olan herkesi hedef alan saldırıda, kullanıcıların kredi kartı ve banka hesap bilgilerinin ele geçirilemediği belirtildi. Korsanların elde ettiği bilgiler arasında; isim, e-posta adresi, doğum günü tarihleri, telefon numaraları ve bazı güvenlik soru-cevapları yer alıyor.

Yahoo’nun Verizon’a 4,48 milyar dolarlık satışı dört ay önce tamamlanmış, satış anlaşmasının ardından Yahoo’nun elinde kalan varlıkları arasında Çinli e-ticaret devi Alibaba Group’taki yüzde 15 ve Yahoo Japonya’daki yüzde 36’lık hisseler ile nakit stoklar ve çekirdek olmayan patentler kalmıştı. Yahoo, satış sonrasında yeni ismini “Altaba Inc.” olarak açıklamıştı.