Skip to main content

ABD Başkanı Donald Trump’ın son icraatı, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’yi kara listeye almak oldu. Xiaomi Türkiye’den konuyla ilgili olarak ilk açıklama geldi: “Komünist Çin Askeri Şirketi” değiliz.

ABD, Çinli teknoloji devlerine yönelik olarak uyguladığı yaptırımlara bir yenisini daha ekleyerek Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’yi kara listeye aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevini devretme sürecine girdiği bu dönemde giderayak Xiaomi’nin de olduğu 9 Çinli şirketi ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle ABD’nin kara listesine aldı. ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası,  Xiaomi için “Komünist Çin Askeri Şirketi” ibaresine yer verdi. Bu kapsamda ABD’li yatırımcıların Xioami’ye yatırım yapması yasaklandı ve yatırımlarını geri çekmesi istendi.

Xiaomi Türkiye: “Komünist Çin Askeri Şirketi” değiliz

Xiaomi Türkiye konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır. Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.”