Skip to main content

Xiaomi’nin Türkiye fabrikası bugün itibarıyla açıldı. Detaylar haberimizde…

Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin geçtiğimiz şubat ayında Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacağını sizlere duyurmuştuk. Xiaomi’nin Türkiye fabrikası bugün itibarıyla açıldı.

Hindistan Endonezya ve Brezilya sonrasında dördüncü fabrikasını Türkiye’de açan Xiaomi’nin fabrikası Salcomp ve Xiaomi ortaklığıyla kuruldu. İstanbul’un Avcılar ilçesinde kurulan fabrikanın yılda 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olduğunu belirtelim.

Xiaomi Türkiye'deki fabrikasında üretime başladı

Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikasında üretilecek ilk telefon Redmi 9C 

Akıllı telefon üreticisi Xiaomi’den yapılan açıklamaya göre, şirketin İstanbul Avcılar’da açtığı fabrika ile Türkiye, markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke oldu. Toplamda 30 milyon dolarlık yatırımla 14 bin metrekare araziye kurulan fabrikada üretilecek ilk modelin Redmi 9C olduğu belirtildi. Xiaomi bu yatırımıyla hem mavi yaka hem beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang: “Türkiye’de lokal bir partner haline gelerek bizim için kilit görevi gören bu pazarda üretime başlamamızdan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu ülkede katma değer yaratarak istihdam fırsatları sunacak olmamız nedeniyle çok gururluyuz. Hedefimiz bu yıl için beyaz ve mavi yaka olarak 2000 kişiye iş alanı yaratmak ve 5 milyon adet akıllı telefon üretmek. İlk etapta giriş segmentindeki Redmi 9C modelimizi bu fabrikada üreteceğiz. Verdiğimiz tüm hizmetleri Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak için Mi Store’larımızın sayısını da 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz. Sürecin başından beri desteğini esirgemeyen bakanlıklarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Aynı şekilde 2019 yılından beri bizi Türkiye’nin en sevilen telefon markalarından biri haline getiren kullanıcılarımıza da teşekkür ediyoruz” dedi.