Skip to main content

Xerox’un otopark sorununa çözüm olarak sunduğu ‘Akıllı Park’ sistemi Los Angeles kentinde kullanılmaya başlandı.

Xerox’un, büyük kentlerde yaşanan araç park etme sorununa çözüm olarak geliştirdiği teknolojik çözümü Merge, ABD’nin Los Angeles Belediyesi tarafından kullanılmaya başlandı. Otopark alanlarını yönetmek için belediyelere ve kent sakinlerine merkezi bir çözüm sunan Xerox’un Merge adını verdiği Akıllı Park teknolojisi şehirdeki uygun park yerlerini, dolu park alanlarını, araçların park etme sürelerini, kural ihlali olan bölgeleri tespit ediyor, yer ve saate göre park ücretlerini saptıyor. Anlık verilere dayalı uyarı mesajlarıyla problemlerin giderilmesini sağlıyor.

Merge sistemi; internete bağlı merkezden yönetilen park alanı sensörleri ve parkometre cihazlarının, akıllı mobil cihazlarla konuşması (mesajlaşması) esası ile çalışıyor. Sistemin otomatik olarak yaptığı tanımlama, yönlendirme, ikaz ve ücretlendirme bilgilerine göre park alanları yönetiliyor.

Farklı yerlere ve saatlere göre değişken park ücreti

Ödeme modeli, Los Angeles Belediyesi tarafından belirlenen değişken park yeri ücret ve tarife esaslarına göre belirleniyor. Böylece park gelirleri boş alanların talep yoğunluğuna göre artırılabiliyor, yerine ve saatine göre ücretlendirme modeli ile merkezi noktalardaki trafik yoğunluğu da azaltılabiliyor.