Skip to main content

Elon Musk, X’te paylaşılan haberlerin başlıklarını kaldırmayı planlıyor.

X (eski adıyla Twitter), haber bağlantılarını herhangi bir başlık olmadan görüntülemenin yeni bir yolunu sunmayı planlıyor.

Fortune’un haberine göre Elon Musk X’te paylaşılan haberlerden başlıkları kaldıracak. Buna göre sosyal ağ, bir gönderide yalnızca bağlantı içeren ana görseli gösterecek. Bu, bir yayının veya blogun bağlantıyla birlikte herhangi bir metin yayımlamaması durumunda kullanıcıların yalnızca o haberin bağlantısını ve görselini göreceği anlamına geliyor. Ancak linki paylaşan kişi veya yayıncının kullanıcıları bağlantıya tıklamaya teşvik etmek için bir metin ekleyebileceğini belirtelim.

Fortune’un belirttiğine göre, bu değişikliğin amacı ekranda daha fazla gönderi göstermek için gönderinin ekranda kapladığı yüksekliği azaltmak. Ayrıca X’in sahibi Elon Musk, bu değişikliğin tıklama tuzağını (clickbait) azaltacağını düşünüyor.

Musk Pazartesi günü yaptığı paylaşımında bu hamleyi doğruladı ve bu fikrin “doğrudan” kendisinden geldiğini ve değişikliğin “estetiği büyük ölçüde geliştireceğini” söyledi.

Kısa süre önce yaptığı paylaşımda ise “daha fazla yazma özgürlüğü ve daha yüksek gelir” elde etmek isteyen gazetecileri doğrudan X’te paylaşım yapmaya davet etti.

Kaynak: X is planning to hide headlines from news links for ‘improved aesthetics’ – TechCrunch