Skip to main content

Apple dün gerçekleştirdiği Dünya Geliştiriciler Konferansı(WWDC 2019)’da iOS 13, özgün iPad deneyimini fark yaratacak bir şekilde sunan iPadOS, watchOS 6 ve yepyeni Mac Pro’yu duyurdu.

Teknoloji dünyasının merakla beklediği bu yılki Dünya Geliştiriciler Konferansı’da tanıtılan pek çok yenilikten biri iOS 13 oldu. Apple etkinlikte iOS 13 ile, iPhone’un etkileyici yeni Koyu Mod görünümünü; fotoğraflara göz atmanın ve fotoğrafları düzenlemenin, uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmanın ve yepyeni Harita ile dünyada gezinmenin yeni yollarını tanıttı. iOS 13 uygulama başlatmayı iyileştiren, uygulama indirme boyutlarını azaltan ve Face ID’yi daha da hızlı hale getiren sistem genelindeki optimizasyonlarla daha hızlı ve duyarlı. iOS 13 ile, doğrudan kamera uygulamasında portre ışığı ayarlarıyla gözleri netleştirmek ve yüz hatlarının parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için ışık yakınlaştırılabiliyor veya incelikli ve zarif bir görünüm yaratmak için uzaklaştırılabiliyor. Apple yeni Harita uygulaması ile daha iyi yaya verileri ve daha kesin adresler ve daha ayrıntılı arazi örtüsü verileri sağlayan yeni bir harita deneyimi sunuyor.

Apple, uygulamalarda ve web sitelerinde kolay ve hızlı oturum açmanın daha gizli bir yolunu sunuyor. Müşteriler, bir sosyal hesabı kullanmak veya form doldurmak, mail adreslerini doğrulamak veya parolaları seçmek yerine, kimliklerini doğrulamak için sadece Apple ID’lerini kullanabilirler. Apple, geliştiricilere benzersiz bir rastgele kimlik sağlayarak kullanıcıların gizliliğini koruyacak. Geliştiricilerin ad ve mail adresi istemeyi tercih ettikleri durumlarda bile, kullanıcılar kendi mail adreslerini gizli tutmak ve bunun yerine benzersiz bir rastgele mail adresini paylaşma seçeneğine sahip olabilecek.

Yeni iPadOS, iPad’e özgü benzersiz deneyimler sunuyor

Bu yılki WWDC’nin en dikkat çeken yeniliklerinden biri kuşkusuz Apple’ın özgün iPad deneyimini fark yaratacak bir şekilde sunan iPadOS tanıtımı oldu. iOS ile aynı temeller üzerine kurulu iPadOS, iPad’e özel büyük ekrana ve iPad’in çok yönlü yapısına özel yeni işlevler ve kullanışlı özellikler getiriyor. Birden fazla pencereyle çalışmak için yeni yollar sunan, yeniden tasarlanan ana ekranda bir bakışta daha fazla bilgi veren ve Apple Pencil’ı daha doğal kullanmayı sağlayan iPadOS, iOS 13’teki yeniliklerden de yararlanıyor.

iPadOS’ta ana ekran her sayfada daha fazla uygulama gösterecek şekilde yeniden tasarlanmış. Ana ekrana eklenebilen Bugün görünümü; haberler, hava durumu, takvim, etkinlikler, ipuçları ve daha fazla bilgiyi bir bakışta sunan araç takımlarına hızlı erişim sağlıyor.  iPad kullanıcıları şimdi, Split View’a gelen güncellemeler sayesinde aynı uygulama üzerinde aynı anda birden fazla dosya ve belgeyle çalışabiliyor veya Slide Over’daki uygulamaları hızla görüp bunlar arasında geçiş yapabiliyor. iPadOS ile Apple Pencil, iPad deneyimine daha da fazla entegre oluyor. Müşteriler şimdi, Apple Pencil’ı ekranın köşesinden kaydırarak web sayfalarının, belgelerin veya maillerin tamamını işaretleyip gönderebiliyor. Gelişmiş tahmin algoritmaları ve optimizasyonlarıyla 9 milisaniyeye kadar indiren sektörde lider gecikme süresiyle Apple Pencil şimdi daha da doğal bir his veriyor. Belgelerinize tek bir merkezden hızla erişip onları yönetmenizi sağlayan Dosyalar uygulaması, iPadOS ile sunulan iCloud Drive dosya paylaşım desteği sayesinde şimdi daha iyi bir hale geliyor. Erişimi olan herkes, paylaşılan dosyayı iCloud Drive’da görebiliyor ve her zaman en yeni sürümüne erişebiliyor.

c, Apple Watch’un sağlık ve fitness özelliklerini daha da geliştiriyor


Apple etkinlikte Apple Watch kullanıcılarına sağlık ve fitness durumlarını daha iyi takip etme olanağı ve doğrudan Apple Watch üzerinde yeni saat kadranlarına ve App Store’a erişim sağlayan watchOS 6’nın ön tanıtımını yaptı. watchOS 6 ile, App Store ilk kez doğrudan Apple Watch’a geliyor. Kullanıcılar Siri, Dikte veya Karalama’yı kullanarak bileklerinden kolayca üçüncü taraf uygulamaları yükleyebilecek ve saat ekranı için tasarlanmış uygulama ürün sayfalarını görebilecekler. Geliştiriciler, yalnızca Apple Watch için, yani bir iOS uygulaması olmadan bağımsız bir şekilde Apple Watch’ta çalışacak uygulamalar üretebilecekler.

Yeni Cycle Tracking uygulaması kadınlara Apple Watch’un kullanım kolaylığından yararlanarak regl döngüleri ile ilgili önemli bilgileri kaydetme ve bir sonraki regl dönemi ve doğurganlık penceresini tahmin etme imkanı veriyor. Yeni Cycle Tracking özelliği iOS 13 yüklü iPhone’da da kullanılabiliyor. iPhone’daki Aktivite uygulamasının yeni Trends sekmesi şimdi kullanıcılara aktivitelerinin uzun dönemli bir görünümünü sağlayarak ilerleme durumlarını anlamalarına yardımcı olacak. Bu sekme; aktif kalori, egzersiz dakikaları, yürüme hızı gibi temel ölçümlerle artış veya azalma eğilimlerini anında görmelerini sağlayacak. watchOS 6’nın geliştirici önizlemesi dün itibarıyla developer.apple.com adresinde Apple Developer Program üyelerinin kullanımına sunuldu. Yeni yazılım özellikleri, iOS 13 veya daha yeni bir sürümü yüklü iPhone 6s veya daha yeni bir iPhone modeli ile eşleştirilmiş Apple Watch Series 1 veya daha yeni Apple Watch modelleri için bu sonbaharda ücretsiz güncelleme olarak sunulacak.

Performans canavarı yeni Mac Pro


Ve gelelim etkinliğin yıldızına yeni Mac Pro’ya. Tasarımında önceki Mac Pro’ya nazaran önemli değişikliklere gidilen yeni Mac Pro Tower yani kule tipi olarak andığımız klasik kişisel bilgisayar tasarımı ile karşımıza çıkıyor.  28 çekirdekli Intel Xeon işlemciye sahip ve 1.5 TB’a kadar RAM desteği sağlayabilen cihaz bu özellikleri ile performans açısından kullanıcılarını memnun edecek. Yeni Mac Pro’nun 32 inç 6,016 x 3,384 çözünürlüğe sahip LCD bir ekranı 6K Retina ve HDR destekli. Yeni Mac Pro’nun baz modeli, 8 çekirdekli Xeon işlemci, 32GB RAM, 256GB SSD hard disk ve Radeon Pro 580X ekran kartı ile gelecek ve fiyatı da 5999 dolar olacak.