Skip to main content

Windows 9’a ait ekran görüntüleri masaüstünün geleceğini gözler önüne seriyor

Windows 9’a ait sızdırılan ekran görüntüleri, Temmuz ayında ortaya çıkmıştı. Ancak bu kez Windows’un yeni sürümüyle masaüstünün geleceği nasıl değiştirdiği yakından tanık olunabiliyor.

Alman internet siteleri Computer Base ve WinFuture, “Windows’un teknik ön gösterimi” (Windows Technical Preview) olarak görülebilen 20 fotoğrafı ele geçirdi. Aslında sızdırılan fotoğrafların Ekim ayının başlarında veya bu ayın sonlarında gelmesi bekleniyordu.

Microsoft’a yakın çalışan ortakları için hazırlanan ön sunumdan elde edilen Windows ekran görüntüleri ile yeni Başlangıç Menüsü daha yakından bakma şansını elde edebilirsiniz. Ortaya çıkan görüntülerden Windows Görev Yöneticisi’nde bazı değişikliklerin olduğu görülüyor.

Metro stilinde ikonlar masaüstüne geliyor

İlk olarak Başlangıç butonunun yanında yeni arama ikonunun olduğunu görebilirsiniz. Butonun aynı zamanda sanal masaüstü özelliği için olduğu da düşünülebilir.

Daha sonraki ekran görüntülerinde sanal masaüstü özelliğiyle tanışabilirsiniz. Windows masaüstünün altında yer alan ekran, sanallaştırılmış masaüstü alanları arasında geçiş yapmanıza imkân veriyor.

Windows 8 stilinde uygulamalar, ekran görüntülerinde akıcı bir özelliğe sahip. Bu görüntülerde uygulama içi içerik menüsünde arama, paylaşma, oynatma ve ayarlar için uygulama komutları yer alıyor.

Microsoft’un ayrıca Windows 9’da bulunan Dosya Yöneticisi (File Explorer), Masaüstü ve diğer öğeler için yeni ikon sunma hazırlığı içinde olduğunu söyleyebiliriz. İşletim sisteminde yapılan değişimle Windows 8’deki gibi “metro stili”ne yaklaşan bir kullanıcı ara yüzünü benimsendiği görülüyor.

Paylaşılan görüntülerde ayrıca Windows sistem çubuğu alanından erişilebilen Bildirim Merkezi’nin bir görüntüsü de yer alıyor.

Kaynak: The Verge