Skip to main content

Microsoft Türkiye, uluslararası lansmanı 25 Ekim’de yapılan Windows 8’in yerel tanıtımını 1 Kasım’da gerçekleştirdi.  Türkçe dil desteği ve Türkçe uygulamaları ile öne çıkan Windows 8 yepyeni cihaz kampanyaları ve avantajlı…

Microsoft Türkiye, uluslararası lansmanı 25 Ekim’de yapılan Windows 8’in yerel tanıtımını 1 Kasım’da gerçekleştirdi. 
Türkçe dil desteği ve Türkçe uygulamaları ile öne çıkan Windows 8 yepyeni cihaz kampanyaları ve avantajlı güncelleme fırsatları ile geldi. Hızlı ve akıcı yepyeni arayüzü ile Windows 8, kullanıcılara tarz ve ihtiyaçlarına uygun şekilde kişiselleştirilebilen bir deneyim sağlıyor.
Microsoft Türkiye, tümüyle Türkçe olan ve Türkiye’nin önde gelen kurum ve markalarının Türkçe uygulamalarını bilgisayar ve tabletlere taşıyan yeni işletim sistemi Windows 8’i tanıttı. Hızlı, akıcı ve isteğe göre kişiselleştirilebilen yepyeni bir önyüz ile birlikte gelen Windows 8, kullanıcılara her alanda özgürlük sunuyor. Kullanıcılar Windows 8’in gelişi ile birlikte binden fazla yeni tablet ve bilgisayar modeli ile tanışacak. Tabletlerin yanı sıra klavyesi takılıp çıkarılabilen, ekranı dönebilen, katlanabilen pek çok farklı form ve tasarıma sahip yeni cihazlar da ilk kez Windows 8 ile hayatımıza giriyor. Bulutun gücünü etkin biçimde kullanan Windows 8, sunduğu gelişmiş özellikleri ile her cihazdan kişisel bilgilere erişebilmeyi mümkün kılarak hayatı kolaylaştırıyor. 
Bulut gücünden yararlanmayı sağlıyor

Microsoft, Windows 8 ile kullanıcılara bulutun gücünden yararlanabilme imkânı da sunuyor. Kullanıcılar isterlerse Microsoft hesabıyla giriş yaparak, tüm ayarlarını farklı cihazlara taşıyabiliyor, bulut üzerinde depolama özelliğini kullanabiliyor, e.postalarına her cihazdan aynı şekilde erişerek iletişim kurabiliyor, takvim ve rehberinde yer alan kişi bilgilerine kolayca ulaşabiliyor. Özetle buluta bağlı olan kullanıcılar Windows 8 sayesinde birçok hizmete istedikleri cihazdan alışık oldukları şekliyle ve her an erişebiliyorlar. 
Windows Mağazası ile birlikte geldi

Windows 8 ile birlikte içinde binlerce uygulamanın yer aldığı Windows Mağazası’ndan kullanıcılar ücretli ve ücretsiz uygulamaları indirip Türk Lirası ile satın alabiliyorlar. Oyun, finans, medya, iş, sosyal paylaşım ve fotoğraf gibi farklı kategorilerdeki bu uygulamalar arasında şimdiden Türkiye’nin önde gelen markalarının geliştirdiği Türkçe uygulamalar da yer alıyor. Kullanıcılar isterlerse iki uygulamayı yan yana yerleştirip aynı anda kullanabiliyor. Windows 8, klasik masaüstü uygulamalarını kullanmak isteyenler için de gelişmiş bir masaüstü deneyimi sunuyor.
 
Internet Explorer da yeniden tasarlandı

Windows 8 için yeniden tasarlanan Internet Explorer 10, Windows 8’in getirdiği avantajlar ve yeni cihazların donanımı sayesinde, tarayıcı deneyimini hızlı ve akıcı bir hale getiriyor. Sadece istediğiniz zaman görünen denetim düğmeleri ve tüm ekran kullanım ile yeni Internet Explorer 10’un en önemli özelliği tarayıcı yerine tamamen internete odaklanıyor olması. En gelişmiş güvenlik özelliklerini sunan Internet Explorer 10 yenilikçi İzlenme Koruması gizlilik komutları ile kullanıcıların internette kişisel bilgilerini güvende tutmalarına yardımcı oluyor. HTML5, CSS3 ve EcmaScript5’in geniş destek yelpazesi ve standartlar üzerine kurulu olan Internet Explorer 10, yazılım geliştiricilere plug-in’lerden bağımsız, zengin ve güzel içerikli siteler yazabilme imkânı sağlıyor. 
Farklı ihtiyaçlar için farklı sürüm seçenekleri
Windows 8, kullanıcılara 4 farklı sürüm ile sunuluyor: Son kullanıcılar için perakende olarak Windows 8 ve Windows 8 Pro, kurumsal kullanıcılara ise Windows 8 Enterprise ile piyasaya çıkıyor. Windows 8 ile birlikte, yeni cihazlarda önyüklü olarak sunulacak Windows ailesinin ARM tabanlı tabletler için geliştirdiği yeni üyesi olan Windows RT de piyasaya sunuluyor. Bunların yanı sıra kurumsal kullanıcılara ise Windows 8 Enterprise ile birlikte Windows To Go, DirectAccess ve BranchCache gibi mobil üretkenlikte yeni fırsatların yanı sıra BitLocker ve AppLocker gibi özelliklerle de güvenlik sağlanıyor. Windows 8, kullanıcıların en çok önem verdikleri uygulamalara ve içeriklere tek tıkla erişmesine imkân tanıyan, dokunmatik kullanım için yeni, hızlı ve akıcı bir ‘Başlangıç’ ekranına sahip. 
Windows To Go ile gerçek mobilite
Kurumların önemli ihtiyaçlarından biri olan mobilite ve çalışanların kendi cihazlarını işte kullanma talebi için Windows 8’in sunduğu en büyük yenilik ‘Windows To Go’. Kurumların çalışanlarına verecekleri bir USB bellek olan Windows To Go, takılıp çalıştırıldığı her bilgisayarı güvenli bir kurum bilgisayarı haline dönüştürüyor. Böylece çalışanlar tüm şirket uygulamalarına ve dosyalarına güvenli ve şifreli bir VPN bağlantısı ile istedikleri anda, istedikleri cihazdan ulaşabiliyorlar.
Yeni bilgisayar çağına yepyeni tasarımlar 
Windows 8 ile birlikte bilgisayarlar için adeta yeni bir çağ da başlıyor. Birçok üretici şimdiye kadar farklı tasarımlara sahip yepyeni modellerini Windows 8 ile birlikte kullanıcılara sunuyor. Hem eğlenmek hem de çalışmak için tasarlanmış olan Windows 8’li tabletler hafif, hızlı ve daha fazla taşınabilirlik için daha uzun pil ömrüne sahip özellikleri ile dikkat çekiyor. Windows 8 ile birlikte gelen dönüştürülebilir cihazlar ise bir tabletin stil ve hareketliliğinin yanı sıra klavye takılarak tüm gücüyle bir dizüstü bilgisayara dönüşüyor. Windows 8’li hepsi bir arada cihazlar ise masaüstü cihazlarına yeni bir güç ve stil katıyor. Tüm bu tasarımlarda 10 saniyenin altında başlama süresi ve dokunmatik ekranlar ile bilgisayarlarda adeta yeni bir çağ yaşanıyor. 
Microsoft yükseltme için de cazip fırsatlar sunuyor
Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu sadece 79TL’ye indirerek mevcut bilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL’ye Windows 8 Pro’yu indirebiliyorlar.
Windows 8’le beraber gelen yerel uygulamalardan bazıları
Haber / Hava Durumu: Ahaber, Habertürk Egazete, Milliyek, ShiftDelete.Net, Sabah Multimedya, NTVMSNBC, NTV Spor, Hurriyet.com.tr, Piyango, Chip Online, NTV Hava
Müzik / Video: DigiturkPlay, Tivibu, Samsung Smart Sinema, Radyo, Radyo Fenomen, İpower 
Eğitim: Sesli Sözlük, MathQuiz, Yazgelistir, Periyodik Cetvel
Finans: Garanti Bankası, TEB, Türkiye İş Bankası, Akbank
Eğlence: Film Arşiviniz, Merlin’in Kazanı, Canlı TV, Filimanya
Yaşam Tarzı: Volkswagen Commercials, Volkswagen Türkiye, NeoHome, Dmags
Yemek: Yemeksepeti, Kek Yapcam Ben, Coctail List
Gezi: TAV Mobile, odeontatil, ATLASJET
Alışveriş: DOD, HemenAl
Üretkenlik: Ber Calculator, Office 365 Türkiye
Diğer: Benim Fotokitap, Gençliğe Hitabe, DOPiano, iEczane, Turkcell VINN, Trafik Hayattır