Skip to main content

Winamp’ın yeni yönetiminin uygulamanın klasik temasını NFT olarak satışa sunacağını açıklaması, Winamp’ın yaratıcılarından Justin Frankel dahil pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.

Uzun bir aradan sonra tekrar kullanıma sunulması planlanan Winamp, sadece bir medya oynatıcısı olmakla kalmayacak, Winamp Foundation adlı, sanatçıları destekleyen bir derneği de bünyesinde barındıracak. Şirket, Twitter hesabından çarşamba günü yaptığı bir açıklama ile Winamp Foundation’un kurulduğunu duyururken, bir dönemin en popüler medya oynatıcısının orijinal temasının NFT olarak satışa sunulacağını da aktardı.

NFT satışından elde edilecek gelirle sanatçıların destekleneceği söylenirken, Winamp’ın NFT dünyasına girişi, orijinal uygulamanın yaratıcılarından Justin Frankel dahil pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.

16 Mayıs’ta başlayıp 22 Mayıs’ta son bulacak olan bir açık artırma sonucunda NFT satışı yapılacak olan Winamp klasik temasının yanı sıra, şirket 1997 adet NFT satışı daha yapmayı planlıyor. Klasik temasının satışının ardından 23 Mayıs’ta satışa sunulacak olan 1997 adet NFT, klasik temanın 20 adet varyasyonundan oluşturulacak. Her biri 0.08 ETH değerinde olacak olan bu NFT’lerin tamamının satılması, Winamp’ın yaklaşık 450 bin dolarlık bir gelir elde edeceği anlamına geliyor.

Justin Frankel, NFT satışına karşı olan isimlerin başında geliyor. NFT’lerin çevreye olumsuz etkilerine, satışların daha önce aynı NFT’nin satışını yapan kişilere de pay verecek şekilde düzenlenmiş olmasına ve klasik tasarımın kendisinin değil, tasarımı içeren bir internet adresinin satıldığına dikkat çeken Frankel, Winamp’ın yeni yönetimi hakkında hep kötü düşünmemeye çalıştığını, fakat artık kötü olduklarını söylemekten başka bir seçeneği olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Kaynak: Winamp is doing NFTs now, and its founder hates it – Mashable