Skip to main content

Amerika’da 29 yaşındaki Justin Knapp, Wikipedia’da gönüllü bir editör olarak bir milyonuncu yazısını düzelttikten sonra sitenin kurucusu Jimmy Wales tarafından büyük övgü aldı. İşini kaybettikten sonra günde 10 saat Wikipedia…

Amerika’da 29 yaşındaki Justin Knapp, Wikipedia’da gönüllü bir editör olarak bir milyonuncu yazısını düzelttikten sonra sitenin kurucusu Jimmy Wales tarafından büyük övgü aldı.

İşini kaybettikten sonra günde 10 saat Wikipedia sitesinde okuma ve düzeltme yaptığını belirten Knapp, 2005’te başladığı bu gönüllü editörlük ile günde ortalama 385 yazı düzelttiğini söyledi. Knapp, Wikipedi’da editörlük yapmanın ‘sakinleştirici ve ödüllendirici’ olduğunu belirtti.

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, gönüllü editörün bu başarısının ardından 20 Nisan gününü Justin Knapp Günü diye adlandırarak ‘Geleceğini Wikipedialıları bin düzeltmeye ulaşan kişiye saygı duyacaklardır’ dedi.

2007 yılında 100 binden fazla editörü bulunan Wikipedi asitesinin yaklaşık 90 bin tane gönüllü editörü olduğu söyleniyor.

Kaynak: mashable.com