Skip to main content

İnternetteki korsanlığa karşı koruma yasası olarak bilinen SOPA (stop online piracy act) yasa tasarısı, yarın bir ön duruşma ile tartışılmaya başlanacak. Özellikle medya ve teknoloji şirketleri arasında büyük çekişmeye yol…

İnternetteki korsanlığa karşı koruma yasası olarak bilinen SOPA (stop online piracy act) yasa tasarısı, yarın bir ön duruşma ile tartışılmaya başlanacak. Özellikle medya ve teknoloji şirketleri arasında büyük çekişmeye yol açan yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda, telif hakları bulunan içerikleri yayınlayan tüm siteler devlet tarafından engellenebilecek. Bunun yanı sıra, bu yasanın internetteki özgürlüğü kısıtladığını savunan büyük firmalarda yasaya tepki gösteriyor. SOPA yasa tasarısının ön duruşmasının gerçekleşeceği 18 Ocak Çarşamba günü (yarın), sanal dünyada bir protesto ile karşılanacak.

Yarın, kullanıcıların ürettikleri içerikler ile ‘özgür bilgi paylaşımını’ savunan Wikipedia ve Reddit siteleri yasayı protesto etmek amacıyla 24 saat boyunca ekranlarını karartarack erişime kapatılacağını duyurdu. Türkiye saati ile sabah 07:00’den itibaren kullanıcılar bu sitelere ulaşamayacak. Bunun yanı sıra, Boing Boing adlı blog sitesi ve Cheezburger’un komedi siteleride protesto amacıyla sayfalarını kapatacaklar.

Beyaz Saray sözcüsü Cumartesi günü yasa tasarısı ile ilgili verdiği ilk demeçte, Obama yönetiminin internetin özgürlüğünü kısıtlayan herhangi bir yaptırımı onaylamayacaklarını belirtmişti.

Sizce SOPA tasarısının kabul edilmesi ne gibi sonuçlar doğurabilir?